Krásný hrad s krásným názvem. To je Sovinec, nejrozsáhlejší hradní komplex v Jeseníkách. V jeho zrekonstruovaných prostorách se návštěvníci dozví vše o historii tohoto zajímavého hradu a také se pokochají výhledem do krásné okolní krajiny. Navíc je tento hrad prima i pro rodiny s dětmi, které tu ocení prohlídku určenou přímo pro ně.
Páni ze Sovince a další střípky historie
Hrad Sovinec stojí ve stejnojmenné obci v Nízkém Jeseníku, necelých 15 kilometrů jižně od Rýmařova. Jeho základy byly položeny v první třetině 14. století, kdy jej nechali postavit bratři Pavel a Vok z moravského rodu Hrutoviců, později zvaní páni ze Sovince. Původní gotický hrad nebyl nijak velký. Na skalní plošině stála válcová věž, menší palác a vstupní brána, to vše obehnané hradbou. Na přelomu 15. a 16. století byl Sovinec rozšířen o další stavby a opevnění a také získal svou renesanční podobu. Panství změnilo v těchto stoletích několikrát své majitele, až se v první polovině 17. století po bitvě na Bílé hoře dostalo do majetku Řádu německých rytířů. Tehdy se z hradu stala důležitá pevnost a byl rozšířen o další bastiony a hradby.
Vzestupy a pády Sovince
Jako pevnost byl Sovinec dvakrát vypleněn a poničen, nejdříve ve třicetileté válce a o dvě desetiletí později švédskými vojsky. Pokaždé byl zase obnoven, ale jeho vojenský význam postupně klesal. A vytrácel se i zájem Řádu investovat peníze do nákladných oprav Sovince. Po velkém požáru v roce 1784 bylo proto opraveno už jen to nejnutnější, a dokonce se začal hrad rozprodávat na stavební materiál. Tomu zabránil až velmistr řádu arcivévoda Maxmilián Josef Sovinec, který dal v roce 1837 hrad opravit. Místo zbořené části hradu byl postaven kostel sv. Augustina a na jednom z nádvoří vyrostla budova sloužící nejdříve řádovému semináři a poté lesnické škole.
Poslední úpravy proběhly na počátku 20. století, kdy tu arcivévoda Evžen zřídil letní sídlo řádu, řádové muzeum a knihovnu. Během druhé světové války Sovinec zkonfiskovali nacisté a z hradu se stalo vězení pro francouzské důstojníky zajaté Wehrmachtem. Úlevu nepřineslo ani osvobození v roce 1945, protože hned v prvních dnech po něm hrad vyhořel. Od 60. let minulého století ale probíhají rekonstrukční práce, které pokračují dodnes.
Prohlídky hradu
Vstup do hradu je zpoplatněn, tedy i do vnějších prostor kromě prvního nádvoří, kde se nachází restaurace. Za základní vstupné si prohlédnete všechna nádvoří a také můžete vystoupat na věž Horního hradu a pokochat se výhledem do okolí.
Do vnitřních prostor hradních budov vás zavede základní okruh, který zahrnuje například rytířský sál, byt nadlesního, další stálé expozice i sezónní výstavy. Druhou možností je prohlídková trasa po vnějším opevnění, která návštěvníky seznámí především s válečnou historií hradu a jeho obléhání Švédy za Třicetileté války. Tato prohlídka je fyzicky náročnější a není vhodná pro malé děti.
Přímo pro děti je naopak určená prohlídka s názvem Pro práčata. Tu jsme absolvovali i my se synem a moc se mu líbila. Trasa odpovídá základnímu okruhu, ale historická fakta jsou tu trochu omezena, a naopak je výklad doplněn o pověsti a hádanky. Děti jsou tak vtaženy do děje a prohlídka je baví. Na konci si pak v truhlici s pokladem vyzvednou listinu o absolvování prohlídky. Potěší je i malé dětské hřiště s dřevěným hradem a kuželkami. Odvážné děti se mohou také vydat do sklepení, kde na ně čekají čerti a pekelníci.
Tajemné legendy a nález zazděných koster
Hrad Sovinec není spojen s temnými silami náhodou. Jeho pověst je tajemná, místy až děsivá. Váže se k němu hned několik legend o přízracích zjevujících se na hradě. Známá je třeba pověst o Soví princezně, která má být údajně pohřbená ve stříbrné rakvi hluboko ve skále pod hradem. Byla prý kdysi mladou dívkou z vesnice, která se zamilovala do místního pána. Ten byl ale zakletý a každou noc se měnil v sovu a toulal se po okolních lesích, přes den pak spal. Dívka se přesto rozhodla žít s ním, a i když oba už dávno zemřeli, jejich duše se tu pořád objevují. Co není jen pověstí, ale skutečným faktem, je nález dvou koster ve zdi pod oknem jedné z budov, které tu objevili na konci 20. století archeologové. Mladá dívka a postarší muž byli zazděni poté, co zemřeli násilnou smrtí. Proč je potkal takto krutý osud? To už opět obestírají pouze legendy.
Ze Sovince jsme zamířili do nedalekého Jiříkova, kde je zajímavá Pradědova galerie u Halouzků plná řezbářských děl. A pokud byste neměli dost historie a zajímavostí, v Rýmařově můžete navštívit Textilní expozici muzea, kde se dozvíte vše výrobě hedvábí a brokátu.