Znáte pohádkovější kulisy, než nabízí hrad Bouzov? Není divu, že právě pohádek a filmů se tu natáčelo už několik desítek. Tento romantický hrad je klenotem střední Moravy a věřím, že okouzlí i vás.
Obec Bouzov leží v okrese Olomouc, zhruba 30 kilometrů severozápadně od tohoto okresního a krajského města. Dominantou obce je krásný hrad Bouzov, jehož kulisa je jistě známá všem milovníkům klasických českých pohádek. Na věž tohoto hradu kdysi létal švec Jíra za svou Jasněnkou, ale to je jen jedna z mnoha filmových scén, ve které jsme Bouzov mohli vidět.
Nejstarší historie hradu
Hrad Bouzov byl založen někdy na přelomu 13. a 14. století, prvním písemně doloženým majitelem je v letech 1317 – 1339 Búz z Bouzova. Tehdy šlo o jednoduchý jednopatrový palác s bergfitem, na konci 14. století k němu pak bylo přistavěno předhradí. To už měli panství v držení páni z Kunštátu, kteří jej vlastnili asi 70 let. Právě tady na Bouzově se také pravděpodobně narodil český král Jiří z Poděbrad, který pocházel z tohoto panského šlechtického rodu. Hrad sloužil jako panské sídlo až do konce 17. století. Za tu dobu se na něm vystřídalo ještě několik českých a moravských rodů, z těch významnějších například Haugvicové z Biskupic.
Nová epocha s Řádem německých rytířů
V roce 1696 panství koupil Řád německých rytířů. Ten tu však nesídlil a do jeho údržby příliš neinvestoval, hrad proto postupně chátral. To se změnilo až na konci 19. století s příchodem arcivévody Evžena Rakousko–Těšínského, který byl v té době velmistrem Řádu německých rytířů. Bouzov mu učaroval a on se rozhodl ze svých soukromých prostředků financovat jeho záchranu. V roce 1895 započal s velkou přestavbou, při které nezůstal téměř kámen na kameni. V první fázi přestavby, kterou pověřil německo-rakouského architekta Georga von Hauberrissera, byla zbourána velká část původního hradu. Během dalších dvou let byl postaven hrad nový, ale v historizující podobě napodobující jihoněmecké středověké hrady. Celá přestavba trvala do roku 1910 a vzniklo díky ní krásné romantické sídlo s chrliči, arkýři, cimbuřími a střílnami. Zároveň ale v mnohém splňovalo požadavky na moderní bydlení své doby. Jde tak vlastně o hrad s komfortem zámku.
Řádu německých rytířů patřil Bouzov až do roku 1939, kdy jej zabavili nacisté. Jednotky SS tady pak měli základnu, ze které podnikaly výpady do okolí. Jejich poslední krutou akcí bylo vypálení nedaleké obce Javoříčko, kde vyvraždili 38 mužů ve věku od 15 do 76 let. Pokud pojedete na výlet do Javoříčských jeskyní, které rozhodně doporučuji navštívit, od parkoviště půjdete kolem památníku této tragické události. Po druhé světové válce hrad zkonfiskoval československý stát a v jeho správě je dosud. Řád německých rytířů se snaží o návrat svého bývalého majetku, zatím ale neúspěšně.
Nádherné interiéry snoubí středověk s modernou
Zařízení hradu pochází většinou ze soukromých sbírek arcivévody Evžena, částečně také ze sbírek řádu. Interiéry hradu jsou vybaveny replikami středověkého nábytku, nechybí ale ani moderní systém zásobování vodou a teplem nebo komunikační systém, výtah na jídlo nebo předchůdce dnešní mikrovlnné trouby, kde se jídlo před podáváním ohřívalo. Hrad slouží i jako muzeum Řádu německých rytířů a veřejnosti ukazuje mnohé artefakty s ním související.
Nejcennější částí hradu je novogotická kaple, ve které je umístěn gotický oltář a také náhrobní kameny řádových mistrů z let 1395 – 1515. Největší místností na hradě je Rytířský sál, který sloužil ke slavnostním událostem a je bohatě vyzdoben. Dřevěné obložení, vitrážová okna, erby bývalých majitelů z řad českých a moravských rodů a také erb Řádu německých rytířů, to vše působí ohromně.
Nejdůležitější místnost na hradě se nachází hned vedle. Je jí Kapitulní síň, která sloužila k zasedání nejvyšších představitelů Řádu německých rytířů. Je vybavena křeslem pro velmistra a jeho pobočníky, lavicemi pro další významné členy a také nádherně vyzdobena. Z kazetového stropu visí obrovský lustr se ztvárněním patrona řádu sv. Jiřího a na zdech jsou umístěny pohřební štíty velmistrů řádu. Tady měli být přijímáni do řádu noví členové, ale zajímavostí je, že se tak poprvé stalo až v roce 2010. V minulosti tomu nepřály politické okolnosti a následná konfiskace hradu.
Všechny tyto reprezentativní prostory, ale také soukromé apartmá Evžena, velmistrovu ložnici a pracovnu, zbrojnici či loveckou síň uvidíte během základního prohlídkového okruhu Hrad se představuje. O jídelnu pro hosty, zázemí pro služebnictvo a kuchyni je rozšířen velký prohlídkový okruh Hrad Bouzov.
Určitě doporučuji využít i možnosti výstupu na věž Hlásku, odkud je moc pěkný výhled na areál hradu a jeho okolí. A velmi zajímavý je také pohled na hrad z hradního příkopu, kudy jej téměř celý obejdete.
Jen asi 10 kilometrů autem od hradu Bouzov se nachází překrásné Javoříčské jeskyně, které rozhodně stojí za návštěvu. Jejich výzdoba tisíci krápníky všech tvarů a velikostí je ohromující.