Schönnbrunn patří k nejnavštěvovanějším místům ve Vídni. Letní sídlo Habsburků láká svou okázalostí a okázalé jsou i zahrady, které ho obklopují. Velmi zajímavým místem, které byste při své návštěvě schönbrunnských zahrad neměli minout, jsou dva historické skleníky – Palmenhaus a Wüstenhaus. Krásné secesní stavby z přelomu 19. a 20. století obsahují bohaté sbírky rostlin z různých koutů světa a jejich prohlídku rozhodně doporučuji.




Palmový dům – Palmenhaus
Nádherná secesní stavba Palmového skleníku stojí západně od paláce Schönbrunn, na konci zahrady směrem k ulici Maxingstraße a vedle zoologické zahrady. Jeho stavbu zadal v roce 1882 císař František Josef I. a podobu mu vtisknul architekt Franz Segenschmid. Délka 111 metrů, šířka 25 metrů a výška 28 metrů, takové jsou maximální rozměry tohoto obra mezi skleníky. Uvnitř je rozdělen na tři jednotlivé skleníky, ve kterých se udržují rozdílné klimatické podmínky. V prostředním nejvyšším pavilonu se nachází rostliny z oblasti Středomoří, Kanárských ostrovů, Ameriky, Austrálie nebo jižní Afriky. Vlevo projdete do studeného skleníku, kde můžete obdivovat rostliny z Číny, Himaláje, Japonska a Nového Zélandu. A vpravo se naopak nachází pavilon s teplým a vlhkým klimatem, kde se dobře daří tropickým a subtropickým rostlinám. Na jaře a v létě tu uvidíte i obrovské listy největšího leknínu světa viktorie královské.










Pouštní dům – Wüstenhaus
Naproti Palmovému skleníku stojí druhá menší stavba, která svým návštěvníkům nabízí zajímavou procházku pouštěmi světa. Tento skleník byl postaven v roce 1904 a původně se nazýval Dům slunečních hodin. Císař František Josef I. jej nechal postavit pro svou vzácnou sbírku jihoafrických a australských rostlin. V letech 1989 – 1998 v něm byl situován Motýlí dům s expozicí živých tropických motýlů (trvalou výstavu Schmetterlinghaus můžete navštívit v centru Vídně v secesním skleníku u paláce Hofburg), ale pro špatný technický stav musel být skleník uzavřen. V roce 2000 byla zahájena jeho rekonstrukce a od roku 2003 zase vítá návštěvníky. Svůj domov zde našla bohatá sbírka kaktusů a sukulentů ze Státní botanické zahrady. V tomto skleníku ale žijí i různí živočichové, se kterými se tu seznámíte. Hned za vchodem si můžete nechat oždibovat ruce v akváriu s rybkami Gara rufa, které se používají i k pedikúře. Dále tu uvidíte třeba kruhochvosta štítnatého (na obrázku níže), čolka luristánského, chřestýše černoocasého, želvu paprsčitou nebo korovce jedovatého. Zajímavý je labyrint skleněných trubek, ve kterém žije kolonie rypoše lysého, i když se mi bohužel žádný zblízka neukázal. Cesta skleníkem vás provede pouštní krajinou od střední Ameriky až po Madagaskar a ukáže vám spoustu krásných kaktusů a sukulentů, včetně různých perliček a zajímavostí z těchto vyprahlých krajin.












Skleníky byly rozhodně zajímavou zastávkou při naší procházce zahradami Schönnbrunnu. Kaktusový skleník mě nadchnul ještě o trochu víc než palmový, ale za prohlídku jistě stojí oba dva a já určitě doporučuji sem zavítat. Ostatně třeba pro nás Jihomoraváky je to příjemný výlet i na otočku. Z Brna jsme ve Vídni do dvou hodin, my nejraději jezdíme s Flixbusem na hlavní nádraží Wien Hauptbahnhof nebo autobusové nádraží Erdberg. Odtud pak až k Schönbrunnu dojedete pohodlně metrem, kdy z červené linky U1 od hlavního nádraží nebo z oranžové linky U3 z Erdbergu přestoupíte na zelenou linku U4 a vystoupíte na zastávce Hietzing, odkud je to ke skleníkům nejblíže.
Kde se místo nachází?
Palmový skleník na Google mapy