Bílý jelen je raritou, která se ve volné přírodě nevyskytuje. O to zajímavější je návštěva obory Žleby, kde si tato krásná zvířata můžete prohlédnout. Obora se nachází u zámku Žleby a v její přístupné části kromě bílých jelenů uvidíte i další lesní zvěř z naší přírody a také sokolnicky chované dravce a sovy, které si prohlédnete opravdu zblízka.
Obec Žleby se nachází asi 18 kilometrů jihovýchodně od Kutné Hory a 7 kilometrů východně od Čáslavi. Dominantou obce je krásný zámek Žleby, na jehož park navazuje 112 hektarů velká obora s bílými jeleny. S jejich chovem tu začal na počátku 19. století tehdejší majitel panství Matyáš Thun – Hohenstein. Bílí jeleni nejsou albíni, ale vzácná mutace klasických hnědých jelenů. Jejich původ není úplně jasný, řadí se ale k poddruhu jelena lesního a geneticky jsou spřízněni s jeleny kavkazskými a severoiráckými. Na naše území se bílý jelen poprvé dostal na počátku 18. století, kdy jej daroval ruský car Petr I. rakouskému císaři Karlu I., další jeleni pak byli dovezeni na konci 18. století.
Ukázková obůrka pro veřejnost
Obora je z větší části nepřístupná, ale návštěvníci mohou zavítat do malé ukázkové obůrky. Tam se dozvědí vše o chovu bílé jelení zvěře, o dravcích a sovách nebo o záchranné stanici zvířat Lipec, která se o obůrku stará a představuje tu návštěvníkům některé ze zachráněných živočichů.
Vzácní bílí jeleni
Česká republika má největší počet bílých jelenů na světě. Přibližně 300 kusů zvěře žije ve čtyřech oborách, které se jejich chovem zabývají. Jen ve Žlebech si je ale můžete prohlédnout. Chovají tu aktuálně zhruba 90 kusů převážně bílých jelenů, chovné stádo je ale v neveřejné části obory. V ukázkové obůrce můžete vidět malé stádečko laní s jelenem osmnácterákem, které budete mít při krmení jen asi 15 metrů daleko. Přikrmování jelenů probíhá v červenci a srpnu každý den kromě pondělí ve 12:00 a v 15:30, v květnu, červnu a září ve stejné časy jen o víkendech.
Sovy a draví ptáci
Na krmení jelenů vždy navazují letové ukázky dravců. Je to zážitek, když sovy a dravci prolétají těsně nad hlavami návštěvníků. Postupně se při letu představí různé druhy sov od sýčka po výra velkého, poté různé druhy dravých ptáků od poštolky, přes káně, luňáka či krkavce až po majestátní orly skalní, orla bělohlavého a supa. Několik velkých dravců najednou ve vzduchu je úžasný pohled. Celou ukázku provází velmi poutavý výklad o dravcích a jejich životě, během kterého se dozvíte spoustu zajímavostí.