Přímo na hranici Čech a Rakouska leží malé městečko Gmünd. Poblíž něj najdete ve střední Evropě unikátní vřesoviště, kde to vypadá, jako by tu nějaký obr rozházel hromadu kamení. Právě tyto zajímavé žulové balvany a bloky v Naturpark Blockheide byly cílem našeho výletu, prošli jsme si ale i samotný Gmünd.

Příhraniční město Gmünd
Město Gmünd leží v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy, v oblasti Waldviertel. Prochází tudy bývalý hraniční přechod České Velenice – Gmünd. Z Chlumu u Třeboně, kde jsme trávili letní dovolenou, je to sem kousek. A vzhledem k tomu, že samotné Třeboňsko máme už docela prozkoumané, při plánování výletu padla volba právě na rakouské příhraničí. Zaparkovali jsme na velkém parkovišti na ulici Mühlgasse, odkud jsme to měli blízko do centra Gmündu i do Grillensteinu, katastrální části Gmündu, kudy jsme se později vydali do přírodního parku Blockheide.

Centrem tohoto hezkého příhraničního městečka se zhruba 5 400 obyvateli je malebné náměstí, které zdobí řada renesančních domů. U některých z nich člověk vydrží stát dlouho, než si pořádně prohlédne jejich zajímavou fasádu.

Na jihozápadním konci náměstí stojí renesanční zámek, který vznikl v 16. století z původního vodního hradu. Zámek je dnes přestavěn na byty v soukromém vlastnictví, ale anglický park kolem něj je přístupný veřejnosti. Protějšímu konci náměstí dominuje gotický kostel sv. Stephana. Dovnitř jsem se bohužel nepodívala, nechtěla jsem rušit zrovna probíhající nedělní mši. Po procházce náměstím, zmrzlině a návštěvě infocentra jsme pokračovali zpátky přes parkoviště a směrem na Grillenstein za naším hlavním cílem.

Naturpark Blockheide
Toto nejmenší rakouské chráněné území s rozlohou zhruba 110 kilometrů čtverečních ochraňuje vřesovištní krajinu s žulovými bloky, pozůstatky kdysi vysokého Českého masivu. Tento typ krajiny je ve střední Evropě unikátní, podobnou krajinu březových hájů, borových lesů a vřesovišť můžeme najít nejblíže ve Skandinávii. Přírodní park byl založen v roce 1964 na popud rakouského sochaře Carla Hermanna, který chtěl zabránit tomu, aby se pro usnadnění zemědělské činnosti obrovské žulové bloky odstranily.

Díky tomu se i dnes můžou návštěvníci projít pěknou krajinou s loukami, políčky, rybníkem a smíšeným lesem, kde narazí na často roztodivné tvary balvanů a bloků kamene. Některé z nich si lidé pojmenovali, například Pilzstein (kámen Houba), Christoph-stein (Kryštofův kámen), Teufels Bettstatt (Ďáblova postel), Teufels Brotleib (Ďáblův bochník chleba) nebo Wackelstein (Vratký kámen).
Přírodním parkem vedou dva okruhy doplněné informačními tabulemi, které návštěvníky provádí po těch nejzajímavějších částech území. Najdete tu také geologický park se vzorky žuly. Texty na všech tabulích jsou i v češtině, takže znalosti němčiny nejsou třeba na to, abyste si přečetli vše, co vás zajímá.
Rybník Blockheide Kaple sv. Huberta
Rozhledna Blockheideturm
Na kopci nad rybníkem, který leží hned asi půl kilometru za posledními domy Grillensteinu, byla v roce 2003 postavena rozhledna. Vůbec první rozhledna tu ale stála už od roku 1964 a měřila 17 metrů. V roce 1980 ji nahradila druhá, o 3 metry vyšší. Ta dnešní má 23 metrů a její vyhlídková plošina se nachází ve 20 metrech výšky, kam vyšlápnete 117 schodů. Uvidíte z ní krásně celý Naturpark Blockheide, hranici České republiky i široké okolí na obou jejích stranách. Nechybí tu obchůdek se suvenýry a malým občerstvením. U rozhledny se děti zabaví při probíhání kamenného labyrintu nebo na dětském hřišti. Při naší návštěvě se zrovna konala myslivecká slavnost, takže jsme to měli i s příjemným kulturním zážitkem.
Měsíční rybníky ve stínu stromů
Krásné romantické místo je u dvou zatopených bývalých důlních jam, zvaných Mondteiche – měsíční rybníky. Najdete je na stezce v lese a podle mě stojí za to se sem projít, užít si chvíli klidu v tichém lese a třeba se pokochat krásnými lekníny, kterým se tu daří.

Balvany, viklany a skalní bloky jsou fascinující a okolní příroda moc pěkná. Na příjemnou procházku mohu toto místo jedině doporučit. Do Gmündu jsme se pak během týdne v jižních Čechách vrátili ještě jednou a vyzkoušeli místní aquapark Sole-Felsen-Bad. Koupání tu bylo skvělé, syn se vyřádil na tobogánu a my si našli i chvíli na relaxaci ve wellness části.
