Považují vaše děti muzea za nudná místa? Na pražské Letné sídlí Národní zemědělské muzeum, které dětem tento názor vyvrátí. Traktorový simulátor, hra na myslivce nebo obchod, akvária s živými rybami, spousta interaktivních prvků, animací a zvuků, to vše jim zpestří prohlídku už i tak velmi zajímavých expozic z různých oborů zemědělství. A spoustu zajímavého se tu dozví také dospělí.
Národní zemědělské muzeum sídlí v Kostelní ulici na Letné v Praze 7, hned vedle budovy Národního technického muzea. Počátky Zemědělského muzea sahají do roku 1891, kdy po Jubilejní zemské výstavě v Praze vznikly jeho první sbírky. Zpočátku bylo součástí Národopisného muzea, v roce 1918 se pak stalo samostatnou institucí. Dnes sídlí Národní zemědělské muzeum ve funkcionalistické budově postavené v letech 1937 – 1939 podle návrhu architekta Milana Babušky.
Moderní a zábavné expozice
Stálé expozice Národního zemědělského muzea se věnují různým oblastem hospodaření člověka v krajině, od obdělávání půdy a chovu zvěře, přes rybářství, myslivost až po obchod a gastronomii. Představuje také zemědělskou techniku nebo přibližuje důležitost vody v krajině. A rozhodně to nejsou žádné nudné expozice, kde by se na nic nesmělo sahat. Zábavné interaktivní prvky vypráví příběh zemědělství takovou formou, která zaujme i menší návštěvníky. Děti až do 18 let tu mají navíc vstup zdarma.
Jede traktor
V prvním podzemním patře je k vidění víc než 20 traktorů různých typů od českých i zahraničních výrobců z let 1917 až 1953 v expozici s názvem Jede traktor. Velkým lákadlem nejen pro děti je herní traktorový simulátor a traktorový trenažéř Zetor. Ty nejmenší se tu můžou projet na odrážedlech a šlapacích traktůrcích.
Myslivost
V prvním patře věnovaném přírodním zdrojům najdete expozici Myslivost, která představuje tento tradiční obor od jeho historie, přes privilegia až po všechny povinnosti, které se k němu vážou. Seznámíte se tu s lesní zvěří, průběhem mysliveckého roku i s významem lesního hospodářství v části Lesnictví.
Rybářství
Ve stejném patře se nachází také expozice Rybářství. Ta se věnuje rybám v českých vodách a rybníkářství, které měnilo a utvářelo naši krajinu. Interaktivní expozici s řadou audio-vizuálních prvků oživují akvária se sladkovodními rybami. Můžete v nich pozorovat třeba kapry, sumce nebo štiku.
Zemědělství
Expozice Zemědělství ve druhém patře přibližuje návštěvníkům historii zemědělství od pravěku až po současnost a také koloběh hospodářského roku. Prohlédnout si tu můžete například originální ruchadlo bratranců Veverkových z 19. století, které odstartovalo technickou revoluci v zemědělství, nebo býka Césara, nejlepšího plemeníka z první české inseminační stanice, a další preparáty hospodářských zvířat. Živá drobná hospodářská zvířata jako slepice, kachny nebo králíci se pohybují ve venkovní expozici s názvem Malý selský dvorek na muzejním dvoře.
Voda v krajině
Za zemědělskou expozicí se nachází poutavá interaktivní expozice Voda v krajině, která představuje kompletní příběh vody v krajině a její nezbytnost pro nás. Její dominantou je plastický model České republiky, na kterém se zobrazuje hospodaření s vodou v jednotlivých oblastech Česka a kde můžete sledovat, jaký má voda vliv na život v těchto oblastech a ráz krajiny.
Gastronomie
Ve třetím patře má svůj prostor obor Gastronomie. Projdete si tu historii stolování a kuchyni našich babiček a prababiček, dětem se určitě budou líbit průvodci touto expozicí pejsek a kočička. V dětské části gastronomie si malí návštěvníci mohou vyzkoušet nakupování, vaření a zacházení s potravinami. Naučí se taky zásady správného stolování nebo si zahrají interaktivní hru o správném třídění odpadů ve vzdělávacím koutku věnujícímu se obalům a jejich důležitosti, který zaujme nejen děti, ale i dospělé.
Živá zahrada výhledů
Určitě nevynechejte ani expozici na střeše muzea Živá zahrada výhledů. Střecha muzea nabízí trávník k posezení i pikniku, políčko s ukázkou zemědělských plodin, včelí úly a malou panelovou výstavu. A především skvělý výhled na Prahu, dohlédnete odsud na všechny pražské dominanty a významná místa.
Kde se místo nachází?
Národní zemědělské muzeum na Google mapy
Národní zemědělské muzeum na Mapy.cz