Zajímá vás historický vývoj různých technických oborů, přírodních věd nebo průmyslu? Pak budete v Národním technickém muzeu v Praze ve svém živlu. Zajímavé exponáty a nové poznatky tu ale čekají úplně na každého a v každém věku.
Národní technické muzeum sídlí ve velké funkcionalistické budově v Kostelní ulici na Letné v Praze 7, hned vedle budovy Národního zemědělského muzea, které taky rozhodně doporučujeme navštívit. Od svého vzniku v roce 1908 nashromáždilo rozsáhlé sbírky mapující vývoj mnoha technických oborů, průmyslu, přírodních a exaktních věd na území naší republiky. Výběr z této sbírky si prohlédnete v sedmi patrech muzea, kde se nachází 16 stálých expozic zahrnujících vše od dopravy a hutního průmyslu až po astronomii, měření času nebo výrobu cukru.
16 expozic napříč vědou, technikou a průmyslem
Expozice Doprava se nachází ve velké dopravní hale a mapuje vývoj automobilové, motocyklové, letecké, lodní a cyklistické dopravy na exponátech u nás vyrobených nebo provozovaných. Částečně se věnuje také železniční dopravě nebo hasičské technice.
Expozice Hornictví představuje historii těžby od dob paleolitu až po nejmodernější báňskou techniku. Součástí výpravy do oboru hutnictví je expozice Rudný a uhelný důl, kterou tvoří věrná maketa dolu. Do dolu se přikupuje vstupenka a je možné jej navštívit jen s průvodcem. Na hornickou expozici pak navazuje expozice Hutnictví, která návštěvníky seznamuje s dějinami zpracování železa, od konce doby bronzové, přes průmyslovou revoluci až po dnešní moderní technologie. Poblíž těchto expozic se nachází Herna Merkur stylizovaná do hornické tématiky. Tady si můžou děti (a samozřejmě i dospělí) pohrát s oblíbenou stavebnicí a odpočinout.
Expozice Architektura, stavitelství a design představuje nejvýznamnější architekty a stavby od konce 19. století po současnost. Mimo jiné se tu zorientujete třeba v tom, čím se vyznačují a jak se od sebe liší jednotlivé stavební slohy, například secese, moderna, kubismus nebo funkcionalismus. V expozici Fotografický ateliér si chronologicky projdete vývojem zachycení obrazu pomocí fotografie a v navazující expozici Interkamera se podíváte, kam se tento obor díky vývoji techniky postupně posunul. Ve spolupráci s Českou televizí vznikla expozice Televizní studio, kam se dostala funkční technika sloužící až do roku 2011 ve studiu zpravodajství na Kavčích horách.
Expozice Chemie kolem nás ukazuje, že nás chemie a výsledky z ní plynoucí ovlivňují tak moc, že už si tyto souvislosti ani neuvědomujeme. Od alchymistické dílny až po moderní chemickou laboratoř zkoumají vědci chemické látky, které používáme denně a často nám usnadňují život. Mezi ně patří i vynález českého vědce Otto Wichterleho, kterému se věnuje další expozice Kontaktní čočky. O měření času se lidstvo pokouší od nepaměti a v posledních stoletích k tomu využívá různé časoměrné přístroje. Vývoj oboru hodinářství si můžete prohlédnout v expozici Měření času. V expozici Astronomie si zase prohlédnete unikátní astronomické přístroje a pomůcky astronomů, navigátorů i kartografů z 15. až 21. století.
V expozici Tiskařství prozkoumáte techniky polygrafie a jejich vývoj od doby Gutenberga a jeho vynálezu knihtisku až po současnost. Jak vypadaly předchůdci dnes běžně používaných domácích přístrojů a jakými změnami za svou existenci prošly ukazuje expozice Technika v domácnosti. Od současných pomocníků, které většina z nás důvěrně zná, se postupně projdete do minulosti k počátkům domácí techniky. Expozice s lákavým názvem Cukr a čokoláda se věnuje průmyslovým odvětvím, které měly ještě v nedávné minulosti v naší zemi velký význam. Cukr býval dokonce strategickou komoditou s politickým vlivem. Hlavním exponátem této expozice je unikátní model cukrovaru na zpracování cukrové řepy, který se v roce 1910 stal prvním sbírkovým předmětem muzea.
Kde se místo nachází?
Národní technické muzeum Praha na Google mapy
Národní technické muzeum Praha na Mapy.cz