Když se řekne Telč, většině lidí se vybaví typické domy s podloubím a malovanými štíty. Právě ty lemují rozlehlé náměstí Zachariáše z Hradce, které je společně s další městskou historickou zástavbou zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Náměstí s malovanými domy
Historické jádro Telče tvoří Vnitřní město, které se nachází zhruba v jejím středu. Rozbíhá se do všech stran z hlavního náměstí Zachariáše z Hradce tvořícího centrum památkové zóny a také města Telč. Půdorys Vnitřního města se zachoval v původní gotické podobě a také některé domy pochází částečně už z té doby. Kamenné stavby domů se začaly objevovat až během 14. století, do té doby se stavělo výhradně ze dřeva a i poté to byl ještě dlouho velmi využívaný stavební materiál. Město ale kvůli tomu bývalo náchylné na požáry, které jej čas od času zachvátily. Ten největší vypuknul v roce 1530, kdy mu podlehla celá jedna strana náměstí i s radnicí. Domy si sice po těchto událostech opravovali měšťané individuálně, ale přesto v poměrně jednotném duchu.
Na gotickém jádru vznikaly většinou jednopatrové domy s výstavním průčelím, které zdobily vysoké renesanční štíty, často i s bohatým malováním. Jednotným prvkem je také podloubí s půlkruhovými arkádami spojujícími tyto domy. Fasády domů jsou krásnou ukázkou několika stylů, najdete tu vliv renesance, baroka, klasicismu i empíru. Dnes tu napočítáte celkem 72 krásných měšťanských domů, které tvoří malebnou romantickou kulisu tohoto prostoru.
Pozornost si zaslouží také další památky na náměstí. Nejblíže směrem k zámku Telč se nachází renesanční kašna se sochou svaté Markéty, která vznikla v roce 1616 a o století později byla barokně upravena, aby Markétiny tvary lépe vyhovovali představám ladnosti. V té době vznikl také barokní mariánský sloup sochaře Davida Liparta z Brtnice. A o další století později v roce 1827 přibyla druhá kašna se sochou Siléna s malým Bakchem.
Městské opevnění
V průběhu 14. století bylo vybudováno opevnění města, jehož malé části se dochovali dodnes. Na jihovýchodní straně centra města se dochoval úsek hradeb s baštou včetně Velké (Horní) brány a na protějším severozápadním konci u zámeckého parku Malá (Dolní) brána. Právě tady na západní straně navazuje na náměstí krásný zámek Telč, který určitě doporučujeme navštívit, a hned vedle farní kostel sv. Jakuba s věží, ze které se naskýtá nejhezčí výhled na město.
Telčské rybníky
Důležitou součástí městského opevnění byly také rybníky. Ze severní strany chránil město Štěpnický rybník, ze západní a jižní strany Ulický rybník. Na východě je pak propojoval vodní příkop, za kterým stály dvojité hradby. Dnes už rybníky takovou funkci nemají, patří ale k typickému obrazu Telče a právě díky nim se jí přezdívá „moravské Benátky“. Procházka kolem rybníků je tak jednou z věcí, kterou v Telči musíte zažít. Obzvlášť Ulický rybník nabízí nádherné zrcadlení města na hladině, ať už při pohledu ze zámeckého parku, Belpské lávky nebo z hráze.
Pohádkově krásná Telč a její největší zajímavosti stojí rozhodně za prozkoumání. Kromě všech úžasných památek navštivte třeba i Muzeum techniky Telč nebo nedalekou rozhlednu Oslednice.
Kde se místo nachází?
Náměstí Zachariáše z Hradce na Google mapy
Náměstí Zachariáše z Hradce na Mapy.cz