V bývalém klášteře na pražském Karlově se nachází velmi zajímavé Muzeum Policie České republiky. Dozvíte se tu spoustu informací o historii četnictva a policie od jejich založení až po současnost, prohlédnete si uniformy a další policejní vybavení včetně zbraní nebo policejních motorek a seznámíte se s těmi nejhoršími zločinci i metodami jejich odhalení.






Muzeum Policie České republiky najdete v areálu Karlov, na severní straně Nuselského údolí v Praze 2. Muzeum sídlí v budově bývalého kláštera založeného v polovině 14. století Karlem IV. pro augustiánský klášterní řád. Klášter byl zrušen za vlády Josefa II. v 18. století a areál připadl státu, od roku 1960 pak budova bývalého kláštera patří do majetku Ministerstva vnitra. To ji pro muzejní účely využívalo už od roku 1964, současné Muzeum Policie České republiky pak bylo otevřeno v roce 1991.






Vývoj policie od četnictva po současnost
Policejní muzeum je rozsáhlé a zahrnuje více než tisícovku exponátů a přes osm set fotografií. Expozice jsou rozděleny do několika tematických částí. Čtyři expozice umístěné v křížové chodbě mapují vývoj bezpečnostních složek na našem území. První se věnuje historii četnictva a policie od roku 1850 do roku 1938, uvidíte tu například stejnokroj, výstroj a výzbroj četnictva z 30. let 20. století a pozdější Uniformované stráže bezpečnosti nebo dobovou četnickou stanici. Druhá expozice přibližuje činnost bezpečnostních složek ve válečných letech 1939 – 1945, třetí expozice se zabývá vznikem Sboru národní bezpečnosti v poválečném období a poslední expozice mapuje vývoj Veřejné bezpečnosti od 60. do 90. let minulého století.








Z hlavní křížové chodby několikrát odbočíte do přilehlých sálů. V prvním sálu Policie České republiky se seznámíte se současnou podobou a činností policie, například pořádkových jednotek, jízdní policie, pyrotechniků nebo útvaru rychlého nasazení. Další sál se věnuje dopravní policii od roku 1919 do současnosti. Prohlédnete si řidičské průkazy, radary nebo kola a motorky používané dopravní službou bezpečnostních sborů. Na tuto expozici navazuje v dalším sále dopravní nehodovost, kde jsou mimo jiné k vidění opět policejní motocykly.





Expozice kriminalistiky
Velmi propracovaná a informačně bohatá je expozice kriminalistiky. Mapuje vývoj kriminalistických metod a ukazuje také některé nejzajímavější případy z dějin kriminality u nás. Zahrnuje různé kriminální činy, od padělatelství až po vraždy. Tato expozice není úplně vhodná pro malé děti nebo slabší povahy, obsahuje i fotografie z policejních spisů, které zachycují místa činů a oběti vražd. Jinak je ale velmi poutavá a patří k velkým tahákům muzea. Mezi exponáty patří například sbírka domácky vyrobených zbraní, zrezivělý sud z případu orlických vražd nebo kufr, ve kterém se našly části těla Otýlie Vranské. Můžete si tu přečíst o známých i méně známých případech nejzávažnějších trestných činů, ve vitrínách jsou k vidění policejní zprávy, stránky ze spisů či dopisy vrahů z vězení. Najdete tu také několik scén, třeba rekonstrukci padělatelské dílny nebo kanceláře, kde vyloupení trezoru skončilo vraždou strážného.








V prvním patře muzea jsou v sálech umístěny expozice Národní protidrogové centrály a Letecké služby Policie ČR. Velmi zajímavá je také rozsáhlá výstava stejnokrojů, výstroje a výzbroje příslušníků Sboru národní bezpečnosti a Veřejné bezpečnosti.






Od dubna do října je v zahradě muzea otevřena volně přístupná venkovní expozice, kde se nachází několik automobilů, člunů i vrtulník policejních složek. Je tu také dopravní hřiště, které mohou děti ve vyhrazené hodiny za malý poplatek využívat.




Kde se místo nachází?
Muzeum Policie České republiky na Google mapy
Muzeum Policie České republiky na Mapy.cz