Čekali byste na jihu Moravy islámský minaret? Nejspíš ne, že? A přesto tu jeden stojí. Najdete ho v Lednicko-Valtickém areálu a z jeho ochozu se můžete pokochat pohledem na krásný park, Lednické rybníky i široké okolí.
Lednicko-Valtický areál je nádhernou ukázkou spojení přírody a díla člověka. Za jeho vznikem stojí šlechtický rod Lichtenštejnů, který si v kraji poblíž Břeclavi, na pomezí rakouských hranic, nechal na přelomu 18. a 19. století vybudovat unikátní komponovanou krajinu s dvěma fascinujícími zámky a mnohými romantickými stavbami. Jednou z nich je i Minaret, jedinečná rozhledna jako vystřižená z pohádky Tisíce a jedné noci. Pyšně stojí nedaleko zámku Lednice, u břehu Zámeckého rybníka čelem k hlavní ose zámku, odkud je průzorem v zeleni krásně vidět. Ostatně se svojí výškou je viditelný ze širokého okolí.
Inspirace z Dálného východu
V době romantismu, který si získával na konci 18. století čím dál větší popularitu, nacházeli stavitelé často inspiraci v exotických zemích. Velmi módní byl tehdy především orientální styl, kterého se držel při návrhu rozhledny v lednickém parku i architekt Josef Hardtmuth, stavební ředitel knížete Aloise I. Josefa z Lichtenštejna, zakladatele lednického parku. Minaret byl postaven v letech 1797 – 1804 a je nejstarší dochovanou rozhlednou v Česku. A je také jediným minaretem u nás a se svými více než 60 metry také nejvyšší stavbou svého druhu mimo islámské země.
Okolní svět jako na dlani
Stavba nebyla úplně jednoduchá. Nestabilní močálovité podloží potřebovalo zpevnit, k čemuž bylo použito 500 dřevěných pilotů a na ně byl umístěn rošt z 96 silných kmenů. Na nich pak teprve vyrostla čtyřboká budova s arkádovým ochozem a nad ní samotná věž minaretu. Ta je rozdělena na tři části s vyhlídkovými ochozy. Na nejvyšší ochoz vede celkem 302 schodů, ale jejich vyšlapání stojí rozhodně za to. Jako na dlani tu budete mít park zámku Lednice a Lednické rybníky, národní přírodní rezervaci s významnými hnízdišti vodních ptáků. V dálce pak uvidíte vzedmutou krajinu Pavlovských vrchů (lidově zvaných Pálava) a Bílých Karpat.
Salónky s nádhernými stropy a dlažbou
V hranolové budově rozhledny se nachází osm malých místností, jejichž podlahy, zdi i stropy zdobí maurské kresby a mozaiky. Dekorace interiéru v tureckém stylu nechal v roce 1868 vytvořit kníže Jan II. z Lichtenštejna. Tyto salónky sloužili šlechtě k odpočinku a byli také malým muzeem lichtenštejnských sbírek z exotických výprav. Zdobily je lovecké trofeje a suvenýry z cest do Asie a Afriky.
Statiku Minaretu ohrozila v druhé polovině 20. století regulace řeky Dyje. V jejím důsledku vysychalo podloží pod ním a věž se začala naklánět. Především místnosti v 1. patře se ocitly v havarijním stavu a byly téměř 30 let nepřístupné. Exteriéry i interiéry Minaretu ale prošly rozsáhlou rekonstrukcí a od roku 2017 je zase možné si prohlédnout krásy celé orientální stavby. Věž je přístupná kdykoliv v otevírací době samostatně, do salonků se ale dá jít pouze s průvodcem. Sice tu není k vidění původní bohaté vybavení salónků, ale nádherné podlahy a především stropy rozhodně za prohlídku stojí.
K Minaretu se dostanete příjemnou cca 1,5 kilometrů dlouhou procházkou od zámku Lednice, svézt se k němu můžete koňským povozem jezdícím mezi zámkem a Minaretem nebo připlout na výletní loďce po Zámecké Dyji. A když se dostatečně pokocháte tímto orientálním krasavcem, vydejte se o kousek dál v prostoru i čase a prohlédněte si další zajímavou stavbu v Lednicko-Valtickém areálu, umělou zříceninu středověkého hradu Janohrad.