Jedním z nejnavštěvovanějších míst Vysokých Tater je Lomnický štít, druhá nejvyšší hora Slovenska. Díky lanovce, která návštěvníky doveze pohodlně až na jeho samotný vrchol, je dostupný prakticky pro každého. A pokud vyjde počasí, jsou výhledy odtud naprosto úžasné.

Vydat se poprvé do Vysokých Tater a nerozhlédnout se po nich z Lomnického štítu, druhé nejvyšší hory Slovenska s nadmořskou výškou 2 634 metrů, to prostě nejde. Alespoň já jsem se tam prostě chtěla podívat, přestože jde o docela masovou a taky pořádně drahou zábavu. Každopádně ale musím říct, že to za ty peníze prostě stojí. Výhledy odtud jsou opravdu dechberoucí a samotná jízda unikátní visutou lanovku na vrchol Lomnického štítu je velkým zážitkem.


Praktické informace před cestou
Pokud se rozhodnete pro výlet na Lomnický štít, určitě si jej naplánujte několik dní dopředu a rovnou zakupte jízdenky na lanovku. Visutá lanovka Skalnaté pleso – Lomnický štít jezdí ve dvacetiminutových intervalech a její kapacita je 15 osob. Jízdenky se kupují přímo na daný časový interval a pro velký zájem bývají obvykle minimálně na den až dva dopředu vyprodané, někdy i více. My jsme si je kupovali pět dní dopředu, abychom si mohli vybrat čas podle své potřeby. Přes aplikaci Gopass to byla otázka chvilky. A pokud se nechcete vydat z Tatranské Lomnice na Skalnaté pleso pěšky, kupte si rovnou i jízdenku na tuto trasu. Díky nákupu dva a více dní dopředu ušetříte několik EUR oproti nákupu na místě. Dá se koupit i jízdenka na celou trasu Tatranská Lomnice – Lomnický štít, ta ale vycházela dráž, než když jsme si koupili dvě samostatné jízdenky, Tatranská Lomnice – Skalnaté pleso a Skalnaté pleso – Lomnický štít. Nejdražší je samozřejmě poslední část cesty, ze Skalnatého plesa na Lomničák a zpět stojí jízda pro dospělého 49 EUR a pro dítě 35 EUR.

Červenou lanovkou na Lomnický štít
Ze Skalnatého plesa vyváží návštěvníky na vrchol Lomnického štítu unikátní visutá lanovka s typickou červenou kabinkou. Během 8,5 minut jízdy vyjede do výšky 2634 m n.m. a překoná při tom rozdíl přes 850 výškových metrů, v nejprudším stoupání ve sklonem 80%. Výška je to opravdu pořádná, ať už kabinku pozorujete z pevné země u jezera nebo jste přímo v ní. Tato lanovka byla v době svého vzniku světovým unikátem a držela několik rekordů. Její výstavba začala v roce 1936 a dokud nebylo v roce 1938 nataženo tažné lano, po kterém mohly náklad dovážet vozíky, vynášeli veškerý materiál na stavbu nahoru dělníci vlastními silami. Je až neuvěřitelné, že výstup tímto horským terénem zvládli zdatní nosiči za dvě hodiny s nákladem až 40 kilogramů a někteří i třikrát za den. Lanovka byla poprvé spuštěna v roce 1941 a svou technickou náročností udivuje návštěvníky dodnes.



Stanice na Lomnickém štítu
Vrcholová stanice lanovky na Lomnickém štítu je nejvýše položeným obývaným místem na Slovensku. V této šestipatrové budově se kromě stanice lanovky nachází kavárna Dedo a nechybí ani toalety. A jsou tu také dva pokoje, kde si můžete dopřát noc na Lomnickém štítu. Doba pobytu nahoře je omezená na 50 minut. Po výstupu z lanovky dostanete kartičku s číslem svého odjezdového turnusu. Před odjezdem se vyhlašuje, které číslo se má právě dostavit k nástupu na cestu zpět, a rozhlas je slyšet v budově i venku, takže si nemusíte úplně hlídat čas, stačí dávat trochu pozor a poslouchat hlášení.





Dechberoucí výhledy na tatranské velikány
Tím nejlepším na Lomnickém štítě jsou ale samozřejmě výhledy. A ty jsou za dobrého počasí opravdu dechberoucí. My jsme měli štěstí na slunečné počasí a užili si překrásný pohled na okolní tatranské štíty a vrcholy. Uvidíte všechny známé velikány jako je Gerlach, Kriváň, Vysoká, Rysy, Kežmarský štít, Pyšný štít nebo Jahňací štít. Dohlédnete na Belianské Tatry, Roháče nebo Nízké Tatry. Krásné jsou také doliny a ledovcová plesa, například Pět Spišských ples v Malé Studené dolině, kde je dobře vidět i Téryho chata, nejvýše položená celoročně otevřená horská chata. A při dobré viditelnosti se vám otevře pohled i do podhůří na slovenské a polské straně Tater. Užít si tyto fascinující výhledy můžete pohodlně a bezpečně, na vrcholu je upravený chodník zajištěný ze všech stran zábradlím. Nejvíce fotografovaným místem je vyhlídková plošina postavená nad strmým srázem, kde máte nebe prakticky na dosah. Mít odtud fotku na památku je téměř povinnost :-).






Na Lomnický štít nevede běžný turistický chodník, ale pro fyzicky zdatné schůdný je. Pokud jste v dobré kondici a máte s horami zkušenosti, můžete si zaplatit horského vůdce, se kterým se dostanete na Lomničák vlastními silami. My jsme na skupinky takových odvážlivců koukali s velkým respektem, ale byli jsme rádi za pohodlí lanovky.

