Budapešť je posetá sochami všeho druhu, od monumentálních památníků až po malinké nenápadné sošky, které byste možná na první pohled přehlédli. A právě miniaturní sošky od umělce Mihály Kolodka si získali srdce obyvatel Budapešti i turistů, kteří se rádi vydávají po jejich stopách a objevují díky tomu různé kouty tohoto krásného města.
Sošky, které si všichni zamilovali
Ukrajinsko-maďarský sochař Mihály Kolodko pochází ze Zakarpatska, kde vystudoval akademii umění ve Lvově. Své první miniaturní plastiky instaloval v Ungváru, ale když se v roce 2017 přestěhoval do Budapešti, začal je umisťovat tady ve veřejném prostoru. A to tak trochu partizánsky, protože si k jejich instalaci nežádá úřady o povolení. Ale vzhledem k tomu, jak oblíbená je to turistická atrakce, místní úřady s tím nemají problém.
Kolodkových minisošek je v ulicích Budapešti roztroušeno už téměř 30 a každá znázorňuje něco jiného. Některé zpodobňují postavičky z nejoblíbenějších maďarských pohádek, jiné zase významné osobnosti Maďarska. Některé mají jen potěšit a pobavit, jiné v sobě nesou hlubší symboliku. Všechny jsou ale velmi zajímavé a stojí za prohlédnutí. My měli během pár dní v Budapešti nabitý program, takže jsme jich stihli obejít jen část.
Tady je náš seznam zatím navštívených sošek:
Smutný tank
Miniaturní tank na nábřeží směřuje k parlamentu, ale jeho dělo je skloněné dolů jako sloní chobot. Odkazuje na maďarskou revoluci z roku 1956 a nese v sobě poselství, že válečné období skončilo a mělo by to tak už zůstat.
Králík s kostkovanýma ušima
„A kockásfülű nyúl“ neboli Kostkovaný králík je postava ze stejnojmenného seriálu, na kterém vyrůstaly maďarské děti v 70. letech. A zamilovaly si jej postupně i děti v dalších 90 zemích, kde se pohádkové příběhy králíka obdařeného speciálními schopnostmi vysílaly. Tento králík je dosud natolik populární, že v roce 2018 vznikla i nová třetí série příběhů. Ve stejném roce vytvořil i Kolodko tuto postavičku, jeho králíka najdete na na Hradním vrchu u horní stanice lanovky, kde dalekohledem shlíží na Dunaj a město dole.
Červík Főkukac
V 80. letech vznikl v Maďarsku velmi populární animovaný seriál „A Nágy Ho-ho-ho Horgász“. Jeho hlavními hrdiny byl rybář a jeho věrný červík, kteří se společně snažili přelstít ryby a zažívali při tom spoustu komických situací. Seriál se vysílal v předrevolučním období i u nás, znát jej můžeme jako Velké zimní rybaření a rybář se u nás jmenoval Josef Holátko.
Rubikova kostka
Věděli jste, že Rubikovu kostku vymyslel Maďar? Ernő Rubik je maďarský vynálezce, sochař a profesor architektury, který mimo tohoto slavného hlavolamu vymyslel i další mechanické hlavolamy. Kovovou Rubikovu kostku najdete kousek od minitanku na schodišti k nábřeží.
Ferenc József
Most Svobody přes řeku Dunaj patří k nejikoničtějším místům Budapešti. Poslední nýtek do této stavby zatloukl sám rakouský císař a uherský král František Josef, po kterém most nesl nějakou dobu i jméno. Proto není divu, že právě on je umístěn na tomto mostě. A proč se tento významný panovník povaluje v houpací síti? Ani to není náhoda. Před pár lety procházel most velkou rekonstrukcí a byl uzavřen pro všechnu dopravu. Lidé toho tehdy využili k pořádání pikniků a odpočinku na tomto místě, kdy si tu rozvěsily i ty hamaky.
Harry Houdini
Tato soška je poctou budapešťskému rodákovi, který se později odstěhoval do Ameriky a stal se slavným iluzionistou a mistrem úniku. Houdini jako jediný z Kolodkových sošek není ve veřejném prostoru, ale v interiéru galerie a kulturního střediska K11. Nachází se hned za vstupem a nebojte se tam za ním vkročit. Nebudete zdaleka první ani poslední, kdo si přijdou jenom prohlédnout a vyfotit Houdiniho.
Resző Seress
Tento muž byl hudebním skladatelem, který se živil skládáním barových písní. Většinu svého života pracoval a žil v bohémském baru Kispipa. Jeho nejznámější písní je Smutná neděle, které se přezdívá píseň sebevrahů, protože údajně po jejím poslechu spáchalo sebevraždu mnoho lidí nejen v Maďarsku, ale i jinde ve světě. Ačkoliv měl nabídky z USA, kde si mohl se svými písněmi vydělat velké peníze, zůstal věrný svému životu v Budapešti. Plastika je umístěna na zdi bývalé restaurace Kispipa.
Ratatouille
Soška potkana, který sprejuje nápis Lecsó (lečo), jasně odkazuje na úspěšný animovaný film z dílny Pixaru Ratatouille. Je ale také poctou pouličnímu umělci Banksymu a oslavuje samozřejmě i typickou maďarskou kuchyni.
Brexit
Medvídek Mr. Beana na zdi bývalého britského velvyslanectví vznikl po Brexitu, vystoupení Velké Británie z EU.
Sekera
Sekera na polštářku je Kolodkovou reakcí na zničení jeho původní sošky umístěné v roce 2019 na Szabadság tér (náměstí Svobody). Tou byla ruská čepice ušanka, která měla upozorňovat na velký vliv Ruska v maďarské politice. Jednomu krajně pravicovému politikovi se ale natolik nelíbila, že ji zničil právě sekerou a hodil ji do Dunaje.
Žabák Kermit
Žabák, nacházející se také na náměstí Svobody, je hvězdou varietního komediálního seriálu The Muppet Show, který vznikl v 70. letech minulého století. Poprvé se ale divákům žabák Kermit představil už v roce 1955. U nás vysílali pořad Sezame, otevři se, kde je Kermit také jednou z postav.
Měsíční vozítko
Proč měsíční vozítko na patníku v centru Budapešti? Opět je to odkaz na maďarského rodáka. Ferenc Pavlics utekl po revoluci v roce 1956 do USA, dostal se do NASA a podílel se právě na vzniku tohoto vozítka. A umístění taky rozhodně není náhodné. Patník, na kterém je soška umístěna, připomíná svým tvarem i povrchem Měsíc a navíc se nachází v Hold utca, tedy Měsíční ulici.
Potápěč
Na rohu ulic Erzsébet körút a Dohány utca se nachází proslulá kavárna New York Café, která byla otevřena už v roce 1890. Pokud si při kávě chcete vychutnat její krásný interiér, budete si muset vystát dlouhou frontu, která se před jejím vchodem tvoří od brzkého rána do pozdního večera. Mezitím si můžete prohlédnout další z Kolodkových sošek. Jen kousek za rohem sedí na patníku malý potápěč, který v ruce drží klíč. Proč? Podle legendy totiž maďarský spisovatel Ferenc Molnár zahodil klíč od kavárny do Dunaje, aby nikdy nezavřela. Zatím se mu jeho přání plní.
Při příštím výletu do Budapešti budeme rádi objevovat další Kolodkovy minisošky a náš seznam postupně doplníme. Jsou opravdu moc pěkné a stojí za prohlédnutí. Pod odkazem níže je mapa se všemi soškami, o kterých víme. Třeba se vám bude takto připravená hodit při vaší procházce po Budapešti: https://mapy.cz/s/fanojatobe