Karlovy Vary jsou našimi největší a také nejznámější lázněmi. Více než 650 let tradice, krásné kolonády s léčivými prameny, obdivuhodné památky a zajímavé kulturní akce, to vše sem jezdí obdivovat lidé z celého světa. Karlovy Vary jsou prodchnuty specifickou atmosférou, kterou je prostě potřeba zažít.

Karlovy Vary leží v Karlovarském kraji v západních Čechách, asi 120 kilometrů západně od Prahy na soutoku řek Ohře a Teplá. Celé město má několik městských částí a žije tu necelých 50 tisíc obyvatel. Nejznámější a nejnavštěvovanější část města, tedy lázeňské centrum, se nachází v údolí kolem řeky Teplé. Tady stojí většina památek, ať už jde o slavné hotely, lázeňské budovy nebo kolonády. A tady také vyvěrají minerální prameny, které stojí za vznikem i věhlasem Karlových Varů.




Legenda o vzniku Karlových Varů
Není přesně známo, kdy byly Karlovy Vary založeny, pravděpodobně to ale bylo v polovině 14. století. Podle legendy tehdy ve zdejších lesích kolem hradu Loket objevila královská lovecká družina zcela náhodou termální prameny. Ke svému nálezu přivolali krále a císaře Karla IV., který vodu z nich sám ochutnal a pocítil zmírnění bolesti jeho nemocné nohy. Pramenům proto přiřknul blahodárné účinky a založil tu lázně s původním názvem Teplé lázně u Lokte, později přejmenované na císařovu počest Karlovy Vary. Tuto legendu připomíná vyřezávaný obraz nad pramenem Karla IV. v Tržní kolonádě.




Už v 16. století se Karlovy Vary těšily velké oblibě šlechty a bohatých měšťanů, zlaté časy ale zažívaly především v 18. a 19. století. Přestože se městu nevyhnuly pohromy v podobě povodní, požárů a válek, pokaždé se díky svému věhlasu opět probudily k čilému životu. I dnes jsou nejnavštěvovanějšími lázeňským městem u nás a společně s nedalekými Mariánskými lázněmi a Františkovými lázněmi byly zapsány na seznam světového dědictví UNESCO v rámci nadnárodní památky Slavná lázeňská města Evropy.






Prameny a kolonády
Tím hlavním pokladem Karlových Varů je samozřejmě minerální voda. Karlovarská minerální voda má specifické složení a působí pozitivně při léčbě mnoha nemocí, od zažívacích nebo pohybových potíží až po neurologická onemocnění. Z 81 karlovarských pramenů je 16 zachyceno a 13 se využívá pro pitné kúry. Najdete je v několika kolonádách. Nejznámějším a také nejteplejším pramenem je Vřídlo, které má samostatný pavilon. Díky ohromnému přírodnímu tlaku, který žene 72°C horkou minerální vodu z podzemí, tu pramen tryská až do výšky 12 metrů. Doporučuji udělat si čas i na zajímavou prohlídku podzemí Vřídelní kolonády. Další prameny se nachází na Sadové, Mlýnské, Zámecké a Tržní kolonádě. Liší se od sebe teplotou a obsahem kysličníku uhličitého, díky čemuž mají rozličné zdravotní účinky.






Slavné budovy a památky
V lázeňské části města kolem říčky Teplé stojí kromě kolonád i ty nejzajímavější stavby, například slavný hotel Pupp na jedné straně a na druhé straně hotel Thermal, dějiště Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, dále třeba Císařské lázně, Karlovarské městské divadlo, Lázně III a další kásné lázeňské budovy a hotely. Nejstarší budovou ve městě je Zámecká věž, jediný pozůstatek malého gotického hrádku z doby Karla IV. ve 14. století. Na Divadelním náměstí se nachází spodní stanice tunelové lanovky na Výšinu Imperial, kde stojí monumentální budova hotelu Imperial. Zajímavé jsou také zdejší kostely. Naproti Vřídlu stojí krásný barokní kostel sv. Maří Magdalény a kousek západně od lázeňského centra ve vilové čtvrti stojí pravoslavný chrám sv. Petra a Pavla.






Karlovy Vary z výšky
Lázeňské centrum Karlových Varů leží v údolí a z kopců nad oběma břehy řeky Teplé je na ně pěkný pohled. Užijete si jej především z rozhleden, kterých je tu několik. Na Jižním vrchu stojí Vyhlídka Karla IV., která je zdejší nejstarší rozhlednou. Na Výšině přátelství se tyčí velmi oblíbená rozhledna Diana, ke které se z lázní můžete nechat svézt pozemní lanovkou. Poblíž se nachází restaurace, minizoo a Motýlí dům, takže je tu o občerstvení a zábavu postaráno pro děti i dospělé. Zpátky dolů to můžete vzít příjemnou procházkou třeba přes vyhlídky Petra Velikého, Mayerův gloriet a Jelení skok. Na protějším kopci stojí pěkně zrekonstruovaná pseudogotická rozhledna Goethova vyhlídka z konce 19. století, v jejíž spodním patře se také nachází občerstvení.




V Karlových Varech se určitě nudit nebudete. Můžete se třeba jen tak procházet po březích Teplé, popíjet termální prameny, zastavit se v některé z mnoha restaurací a kaváren na něco dobrého, vyšlápnout si na kopce po obou stranách za skvělými výhledy, užít si kulturní akce nebo si dopřát lázeňské procedury. Samozřejmě ale počítejte s tím, že to stejné si budou užívat i spousty dalších návštěvníků. Nejlepší je tedy ubytovat se co nejblíž centru a užít si klidné procházky brzy po ránu.