Jeskyně Výpustek patří k nejvýznamnějším jeskynním systémům v Moravském krasu. Je také jednou z pěti turisticky přístupných jeskyní zdejší krasové oblasti, prohlídka tady je ale jiná než v ostatních jeskyních. Nenajdete v ní bohatou krápníkovou výzdobu, zato se seznámíte s pohnutou historii, kdy jeskynní útroby proměnila lidská činnost na podzemní továrnu a vojenský kryt.
Od prvního osídlení po těžbu fosforu
Jeskyně Výpustek leží v údolí Křtinského potoka, mezi Křtinami a Adamovem. První zprávy o ní pochází z roku 1608, ale osídlená byla už někdy před 15 000 lety. Podrobně prozkoumána a zdokumentována byla jeskyně v 19. století, nejdříve nadšeným speleologem šlechticem Hugo Františkem Salmem a poté krasovým badatelem a archeologem Karlem Absolonem. Ti zjistili, že délka jeskynních chodeb dosahuje až 2 kilometrů. Na počátku 20. století se v jeskyni těžily fosfáty, což vedlo ke zničení případných archeologických nálezů a také krasových jevů. Zachráněno bylo pouze šest koster jeskynních medvědů a jedna kostra jeskynního lva, jejichž modely v jeskyni uvidíte.
Nacistická továrna
Od roku 1936, kdy už byla ve vzduchu cítit obava ze sílícího nacistického vlivu v sousedním Německu, si jeskyni pro své potřeby upravila armáda první republiky a zřídila tu sklady munice. Tato munice skončila po obsazení republiky v rukou německé armády. A právě německá armáda se do Výpustku opět vrátila v roce 1943. Vybudovala tu podzemní továrnu s krycím názvem Dinar, kde se vyráběla palivová vstřikovací čerpadla pro letecké motory Daimler-Benz třídy DB 601-605. Až 1200 totálně nasazených československých občanů tu pracovalo nepřetržitě ve 12 hodinových směnách. Němci továrnu opustili kolem poloviny dubna 1945, ale předtím ještě její vybavení zničili výbušninami.
Protiatomový kryt československé lidové armády
Výbuchy a požárem zdevastovaná a opuštěná jeskyně zůstala volně přístupná a to až do roku 1961, kdy sem přišlo třetí vojsko, tentokrát československá lidová armáda. Z jeskyně se stal přísně utajovaný objekt, který v jedné ze svých chodeb skrýval nově vybudovaný protiatomový kryt, který měl kapacitu až 250 důstojníků. Sídlilo v něm záložní vojenské velitelství pro oblast jižní Moravy. Kryt naštěstí nikdy nebylo potřeba využít a armáda jej nakonec v roce 2001 vyňala ze systému bojové pohotovosti, ale doposud je plně funkční. V roce 2006 převzala Výpustek Správa jeskyní České republiky. Hned následující rok proběhly úpravy areálu, rekonstrukce provozní budovy a výstavba parkoviště. Na konci roku 2007 byla jeskyně na chvíli otevřena ve zkušebním provozu a od března 2008 vítá návštěvníky už pravidelně v plném provozu. Průběžně probíhají další průzkumy a jsou odstraňovány zazdívky provedené ve II. světové válce, díky čemuž se odkrývají i místa se sintrovou výzdobou a část z ní je během prohlídky k vidění.
Vojenský kryt a putování časem
Jeskyně Výpustek je otevřena celoročně a její bezbariérová prohlídková trasa měří zhruba 600 metrů. Za vchodem je instalována tabule se souhrnem historie Výpustku a s mapou jeskynního systému. Poté už následuje 200 metrů dlouhá vestavba bývalého armádního velitelství. Projdete ubikacemi mužstva a zázemím pro ně, prohlédnete si dobovou spojovací techniku nebo chemickou laboratoř, vzduchotechniku či zbraně. V další části jeskynní chodby je instalována expozice, která návštěvníky provádí postupně zhruba 60 tisíci lety historie tohoto místa, od jeskynních medvědů a lvů až po postupné využití jeskyně lidmi. Putování časem končí připomínkou továrny na letecké motory.
Zážitková prohlídka pro dobrodruhy
V roce 2022 byla otevřena nová prohlídková trasa Za tajemstvím jeskyně. Tato zážitková trasa vede mezi stěnami jeskyně a vnější stěnou krytu, kde probíhá klasická prohlídka. Nejdříve projdete jednou stranou krytu, poté se pomocí lávky dostanete přes vršek krytu na jeho druhou stranu, kudy se vrátíte zpět. Cesta je náročnější, bez elektrického osvětlení jen s čelovkami na helmách a doporučuje se oblečení, u kterého nebude vadit zašpinění. V jedné části se nachází asi 100 metrů dlouhá Nízká chodba, kde se prochází i v podřepu nebo po kolenou. Tuto prohlídku je nutné rezervovat předem a není na ni umožněn vstup dětem do 6 let.
Expozice Jeskyně a lidé
V prvním patře provozní budovy se nachází zajímavá interaktivní expozice s názvem Jeskyně a lidé. Prohlédnete si tu spoustu fotografií a exponátů z různých oborů týkajících se jeskyní, ať už jde o geologii, speleologii nebo paleontologii. Určitě si udělejte chvíli času a zajděte i na tuto výstavu.
Do Výpustku autem nebo autobusem
Přímo u jeskyně a provozní budovy se nachází parkoviště, takže nejjednoduší je cesta autem. Pokud se sem vydáte autobusem, můžete využít spoj mezi Adamovem a Bukovinkou, jeho zastávka je přímo u vstupu do areálu jeskyně Výpustek. Nejezdí ale příliš často, proto je lepší dojet autobusem jedoucím z brněnských Židenic na náměstí do Křtin a k Výpustku dojít pěšky, tato nenáročná cesta je dlouhá necelé 2 kilometry. A když už budete ve Křtinách, určitě si nenechte ujít nahlédnutí do kostela Jména Panny Marie, okouzlujícího díla architekta Santiniho.
Kde se místo nachází?
Jeskyně Výpustek na Google mapy