Jeskyně mám ráda a na jejich návštěvu se vždycky těším. Fascinuje mě jejich tajemná atmosféra i překrásná výzdoba, kterou v nich vytvořila příroda. Jeskyně Na Pomezí mě nadchly a určitě se sem ráda znovu podívám.
Jeskyně Na Pomezí se nachází na severu Moravy, hned vedle silnice vedoucí stejnojmenným sedlem Rychlebských hor, asi 2 kilometry severně od obce Lipová-Lázně a 10 kilometrů severozápadně od okresního města Jeseník v Olomouckém kraji. Nevznikly působením podzemní říčky, ale rozpouštěním krystalického vápence (mramoru) povrchovou vodou. Jak puklinami a škvírami protékala dolů dešťová voda a rozpouštěla mramor, zvětšovaly se i podzemní prostory. Pro tento typ jeskynní jsou typické úzké a vysoké chodby, které se na jejich křížení proměnily v menší dómy. Výzdobu často tvoří sintrové kaskády na stěnách vytvořené natékající vodou. Jeskyně Na Pomezí jsou největším jeskynním systémem v České republice, které vznikly tímto způsobem.
Chodby a dómy plné krápníků a kaskád
Celková délka tohoto jeskynního systému činí asi 1800 metrů, návštěvnická trasa měří 390 metrů. Vstupuje se na ni uměle vyraženou štolou vedle správní budovy jeskynní. Dlouhou chvíli před prohlídkou si můžete zkrátit prohlídkou malého geoparku před vchodem. Po chvíli se dostaneme do prvního přírodního prostoru, Ledového dómu se sintrovým vodopádem na stěně. Na nejnižším konci dómu se nachází největší stalagnát zvaný Maják. Pokračujeme do Dómu U Smuteční vrby se sintrovým jezírkem a útvarem připomínajícím smuteční vrbu. Tady je umístěno i několik krápníků, které pochází z jiných prostor jeskyní a kvůli zpřístupnění musely být odlomeny.
Následují Římské lázně s krásnou krápníkovou výzdobou a působivou sintrovou záclonou, která je tak tenká, že propouští světlo na ni zezadu namířené. Pak se prochází opět krásně zdobeným Bílým dómem a Královským dómem, který je 25 metrů vysoký a vznikl propadem dvou jeskynních pater. Horní patro tohoto dómu je zimovištěm netopýrů a vrápenců, proto je nepřístupné veřejnosti. V další Kanálové chodbě je k vidění Zkamenělé srdce, jediný krápník v celém podzemí, na který si návštěvníci mohou sáhnout. Kdo to prý udělá a upřímně si u toho bude něco přát, do roka se mu toto přání splní.
V Dómu U Kazatelny se nachází nevelký krápník Zkamenělý pes, který je symbolem jeskyní Na Pomezí. Vytvořil se obalením kousku dřeva, který sem kdysi dávno spláchla voda. Prohlídka končí v Bahenním dómu, kam se dostali původním úzkých průlezem objevitelé jeskyní v roce 1949. Pak už se vystoupá zpět na povrch další umělou štolou vyhloubenou asi 200 metrů od vchodu do jeskyní.
Jeskyně Na Pomezí jsou další nádhernou ukázkou, jak umí příroda čarovat. Určitě doporučuji se sem zajet podívat, když budete v Jeseníku a jeho okolí. My jsme jejich návštěvu stihli v jeden den společně s vyhlídkou Čertovy kameny, rozhlednou Zlatý chlum a rašeliništěm Rejvíz.