Kdysi v něm rád trávil svůj čas nejslavnější český panovník Karel IV., dnes patří k nejzachovalejším středověkým památkám u nás. Řeč je o hradu Loket vypínajícím se na skále v meandru řeky Ohře, který je dominantou stejnojmenné malebné obce nedaleko Karlových Varů.

Město Loket se nachází necelých 10 kilometů jihozápadně od Karlových Varů. Hrad a historické centrum města, které je památkovou rezervací, se rozkládá na okrouhlém skalním ostrohu ze tří stran obtékaném řekou Ohře. V minulosti významné královské město Loket je vyhledávaným turistickým cílem v Karlovarském kraji, návštěvníky do něj láká především středověký hrad Loket.






Slavná éra Lucemburků a Přemyslovců
O samotném založení hradu neexistují zprávy, bylo to ale pravděpodobně na konci 12. nebo v počátku 13. století. První písemné záznamy zmiňují Loket v roce 1234. A už ve 13. století byl také udělen osadě kolem hradu status královského města. V dobách Lucemburků a poté Přemyslovců zažíval Loket největší rozmach a slávu. Kromě obranného účelu využívali panovníci hrad jako místo důležitých politických jednání a významných státních audiencí.








Slavnou osobností spojenou s Loktem je český král a římský císař Karel IV., který na hradě a v jeho okolí trávil poměrně dost času. V pouhých třech letech ho tu tehdy ještě jako kralevice Václava uvěznil jeho otec Jan Lucemburský kvůli údajnému spiknutí jeho matky Elišky Přemyslovny. Dva měsíce dokonce strávil v temné komoře ve sklepení hradu. Navíc se od té doby už nikdy neshledal se svou matkou a svého bratra znovu viděl až v dospělosti. Přesto na Loket nezanevřel, ale naopak sem jezdil rád i v době svého kralování. V okolí se vydával na lov ve své honitbě Císařský les, dnes zvaný Slavkovský les. Podle legendy právě při jedné z takových loveckých výprav v okolí objevila královská družina termální pramen a sám Karel IV. jej prohlásil léčivým. Tak vznikly slavné lázně Karlovy Vary.







Gotický hrad s renesančními rysy
Hrad během své existence několikrát změnil svou podobu. První velká přestavba proběhla už za Václava I. a poté za Jana Lucemburského, kdy bylo zároveň s hradem opevněno i město. Další přestavba probíhala v době spravování hradu rodem Šliků, kteří chtěli starý gotický hrad proměnit v pohodlnější renesanční sídlo. V roce 1598 se hrad stal majetkem loketských měšťanů, kteří jej využívali k hospodářským účelům. Na přelomu 18. a 19. století byl přestavěn na městskou věznici a sloužil tomuto účelu až do roku 1948. Krátce pak patřil státu, ale po revoluci byl opět vrácen městu Loket.









Zajímavé expozice od sklepa po věž
V prostorách hradu se můžete projít sami nebo s průvodcem. Prohlédnete si například sál s pozůstatky fresek z počátku 15. století, historický nábytek, dobovou lékárnu, dřevěné sochy a plastiky, sbírku chladných a palných zbraní a umělecky zdobených střeleckých terčů, rozsáhlou sbírku porcelánu a skla nebo cínových předmětů. Zajímavostí je vystavený meteorit, který je jen malým fragmentem původního největšího meteoritu na našem území. Podle pověsti měl dopadnout na nádvoří hradu v roce 1422, další pověst hovoří o jeho nálezu v hradní studni, možná ale pochází až ze 17. století.







Velmi realisticky působí expozice útrpného práva v bývalých vězeňských celách. Je doplněná pohyblivými figurínami a děsivou zvukovou kulisou, která citlivějším jedincům možná nažene husí kůži. Určitě si nenechte ujít ani krásné výhledy z 26 metrů vysoké románské věže, která je dominantou hradu. A na hradním nádvoří ještě najděte sošku skřítka Gottsteina, vládce loketských skal, kamenů a podsvětí. Když mu pohladíte bradku a přihodíte drobák do hradní kasičky, splní vám vaše přání. Ale nesahejte mu na kyj, to by se na vás přilepila smůla!





