Černá hora na východě Krkonoš nepatří mezi nejvyšší vrcholy tohoto pohoří, ale přesto je dominantou širokého okolí. Zvedá se z Krkonošského podhůří do výšky 1 300 m n. m. nad známým lázeňským městem Janské Lázně. V zimě je Černá hora oblíbeným lyžařským střediskem s mnoha sjezdovkami, v létě pak oblíbeným cílem turistů. Ty sem láká unikátní krkonošská příroda a především její ryze čistá podoba, kterou si mohou prohlédnout v přírodní rezervaci Černohorské rašeliniště.
Unikátní vrchovištní příroda
Černohorské rašeliniště leží v sedle mezi Černou a Světlou horou. Je největším rašeliništěm lesního typu v Krkonoších, jeho rozloha činí téměř 70 ha a obsah přibližně 420 000 m3, rašelina místy dosahuje do hloubky až 2,5 m. A je také nejstarším krkonošským rašeliništěm, odborníci jeho stáří odhadují na 6 000 let. Rašelina je známá svou konzervační schopností, díky které se v ní zachovaly zbytky těl živočichů, rostlin a pylových zrn. Pro vědce je tak výbornou příležitostí na sběr dat o krkonošském rostlinstvu a jeho vývoji. Rašeliništěm vede naučná stezka Černohorské rašeliniště, která je nejstarší naučnou stezkou v Krkonošském národním parku.
Při procházce po lesních cestách a povalových chodnících tu především v létě uvidíte mnoho druhů rostlin včetně řady vzácných druhů, například ostřice mokřadní, blatice bahenní, suchopýru trsnatého či pochvatého. Narazíte tu také na různé druhy hmyzu, z větších živočichů při troše štěstí třeba na ještěrku živorodou. Jde také o zimoviště vzácného ptáka tetřívka obecného, který má na našem území svou populaci už jen v Krkonoších a Krušných horách.
Lanovkou nahoru na horu
Z Janských Lázní se na Černou horu dostanete pohodlně kabinovou lanovou dráhou Černohorský expres. Spodní stanice stojí v západní části města a hned u ní se nachází i velké parkoviště. Lanovka vás vyveze nahoru pohodlnými osmimístnými kabinkami na horní stanici, která leží asi 800 metrů od vrcholu Černé hory. Vydat se nahoru samozřejmě můžete i pěšky, z Janských Lázní sem vede červená turistická trasa. My jsme zvolili pohodlnou cestu lanovkou a vzhledem k počasí si od výletu ani příliš neslibovali. Hned u horní stanice jsme se docela zdrželi v dětském parku Kabinka, kde se dá vyzkoušet lezení na nejvýše položené lezecké stěně, držení rovnováhy ve slackline parku, letní tubing, bungee trampolíny, šlapací káry nebo lodičky na retenční nádrži, která v zimě zásobuje vodou sněžná děla.
Z Černé hory do Janských lázní
Pak jsme se vydali po žluté značce kolem rozhledny Panorama, která vznikla ze sloupu původní lanovky na Černou horu. Otevírací doba psaná na internetu a dveřích rozhledny prý často neodpovídá realitě, jak nám potvrdila obsluha dětského parku. Vzhledem k husté mlze, která v té době ještě zakrývala údolí, nás to ale nemuselo až tak mrzet.
Pokračovali jsme tedy rovnou kolem Kiosku U staré lanovky k hotelu Černá bouda, kde začíná kratší modře značená cesta k rozcestníku Pod Pardubickými boudami. Tady se můžete napojit na naučnou stezku Černohorské rašeliniště, která v délce 3,5 kilometru obepisuje kruh kolem tohoto vzácného přírodního území. My jsme se vydali vlevo, kde jsme po 800 metrech došli k vyhlídkové věži. Z této 16 metrů vysoké vyhlídky se nabízí moc pěkný pohled na centrální rašelinnou louku. Dále jsme pokračovali po naučné stezce až k horské chalupě Pardubické boudy a odtud vyrazili po asfaltové silnici dolů po zelené značce.
U rozcestí Nad Modrými kameny jsme odbočili na žlutou trasu vedoucí ke skalnímu útvaru Modré kameny. Z vrcholu této skály je moc pěkný výhled, k vyšplhání nahoru to chce ale trochu zručnosti a odvahy. Pak už jsme sešli bez zastávky až dolů do Janských lázní na oběd. Celá naše trasa měřila necelých 10 kilometrů a z kopce jsme při ní sestoupili o více než 650 nadmořských metrů. Tady je odkaz na celou naši trasu: https://mapy.cz/s/rasacozene.
Když budete v Janských Lázních, doporučuji si projít i lázeňskou kolonádu a navštívit Stezku korunami stromů Krkonoše, která stojí na horním okraji města.
Kde se místo nachází?
Černohorské rašeliniště na Google mapy
Černohorské rašeliniště na Mapy.cz