Dnešní výletním tipem vás nevezmu na místo zábavné, okázalé nebo okouzlující. Přesto byste jej podle mě při procházce Budapeští neměli minout. Památník Boty na břehu Dunaje je na první pohled nenápadný, ale v kontextu tragické minulosti velmi působivý. Odkazuje na nesmyslné vraždění Židů fašisty za II. světové války a na takové události bychom neměli nikdy zapomenout.
Za II. světové války působila v Maďarsku fašistická Strana Šípových křížů – Hungaristické hnutí (Nyilaskeresztes Párt – Hungarista Mozgalom, zkráceně NYKP). Právě milicionáři z této strany na přelomu let 1944 – 1945 zavraždili na břehu Dunaje více než 3 500 tisíce Židů z budapešťského ghetta. Po skupinkách několika desítek lidí je vždy odvlekli na nábřeží a střelou do hlavy je nemilosrdně popravili. Před smrtí si ale nejdříve museli zout boty, protože ty byly za války cenným zbožím. Těla pak milicionáři nechali popadat do vody, kde je silný proud odnesl pryč.
Památník Cipők a Duna-parton (česky Boty na břehu Dunaje, anglicky Shoes on the Danube Bank) tvoří šedesát železných párů bot různých stylů a velikostí, pánských, dámských i dětských. Nachází se na nábřeží Dunaje zhruba 300 metrů jižně od Parlamentu v místě, kde kolmo k nábřeží ústí ulice Zoltán utca. Památník vytvořili maďarský filmový režisér, scénárista, herec a kulturní diplomat Can Togay a maďarský sochař, vizuální umělec a herec Gyula Pauer. Odhalen byl 16. dubna 2005 a stal se silnou připomínkou událostí z konce II. světové války.
Toto místo je poměrně známé a turisticky vyhledávané. My jsme tu ve všední den před Velikonocemi potkali velké množství lidí a o víkendu jich bývá jistě ještě více. I tak ale tato působivá připomínka šíleného běsnění přímo vybízí k tichému zamyšlení a uvědomění si, jak nesmyslné takové události vlastně jsou.
Kde se místo nachází?
Boty na břehu Dunaje na Google mapy
Boty na břehu Dunaje na Mapy.cz