Zvenčí monumentální, uvnitř nádherně zdobená a navíc s vyhlídkou na město. To vše je bazilika svatého Štěpána v Budapešti. Tato stavba je také třetí nejvyšší budovou v Maďarsku, patří k nejvýznamnějším duchovním místům v zemi i k nejnavštěvovanějším turistickým cílům v Budapešti. Až si ji sami prohlédnete, jistě vám bude jasné proč.
Svatá pravice svatého Štěpána
Bazilika svatého Štěpána, maďarsky Szent István-bazilika, stojí na levém břehu Dunaje v historickém centru Pešti. Je zasvěcena prvnímu uherskému králi a patronu Maďarska svatému Štěpánu I. Uherskému, který v 10. století sjednotil maďarské kmeny a je považován za zakladatele maďarského státu. Jeho mumifikovaná pravá ruka, tzv. Svatá pravice (Szent Jobb), je tu uložena v relikviáři a jde o nejvýznamnější relikvii v celém Maďarsku. Bazilika slouží jako konkatedrála římskokatolické Arcidiecéze ostřihomsko-budapešťské a je společně s ostřihomskou bazilikou nejvýznamnější sakrální stavbou v Maďarsku.
Stavbu provázely potíže
Stavba této neoklasicistní budovy začala v roce 1847 podle plánů architekta Józsefa Hilda. Od začátku ji ovšem provázely problémy, které vyvrcholily v roce 1868 zřícením kupole zřejmě kvůli působení spodní vody Dunaje na podloží. Poté převzal stavbu architekt Miklós Ybl, který v podzemí nechal vybudovat tři patra odvodňovacích sklepů. Díky tomu mohl původní plány kostela nejen upravit v neorenesančním stylu, ale především značně zvýšit jeho výšku. Bazilika byla vysvěcena v roce 1905 a v roce 1931 získala jako první v Maďarsku titul Bazilica minor. Dalším ránou pro ni byla druhá světová válka, kdy bazilika utrpěla značné škody při náletech spojeneckých vojsk. Následná rozsáhlá rekonstrukce byla dokončena až na konci 20. století. Dnes už se ale můžete kochat její majestátností v celé kráse.
Do chrámu, klenotnice i na vež
Bazilika má ve svých dvou věžích celkem šest zvonů. V jižní věži se nachází největší zvon Maďarska nazvaný sv. Štěpán, který váží přes devět tun. Zbývajících pět zvonů je umístěno v severní věži. Stavbě dominuje mohutná věž s kupolí dosahující výšky 96 metrů, tedy stejně jako nedaleká budova maďarského Parlamentu. Úchvatný je na baziliku pohled z dálky, zblízka i zevnitř. Prohlédnout si ji můžete po zaplacení vstupného buď jen do baziliky, nebo rovnou kombinovaného, kdy můžete nahlédnout také do klenotnice a rozhlédnout se po širokém okolí z ochozu kupolové věže. Já rozhodně doporučuji nevynechat žádnou část. Vstupenky se neprodávají přímo u vchodu do baziliky, ale v prodejní kanceláři v ulici Hercegprímás utca vpravo vedle baziliky.
Celý interiér baziliky je nádherně zdobený malbami a sochami, hlavně od stropu lze jen těžko odtrhnout zrak. Kromě krásného hlavního oltáře s postavou svatého Štěpána je po bocích několik menších oltářů zasvěcených dalším světcům, nádherné jsou také veliké varhany. Pokud sem vyrazíte hned ráno po otevření, kdy tu ještě není tolik lidí, budete si moct i trochu klidněji vychutnat jedinečnou atmosféru tohoto překrásného místa. Já jsem tu seděla a vnímala ten úžasný prostor docela dlouho, cítila jsem z něj důstojnost a příjemný klid.
Na ochoz hlavní věže vystoupáte po jednom ze dvou schodišť se 364 schody, můžete si ale také pěší výstup odpustit a svézt výtahem. Výhled ze shora je opravdu krásný. Prohlédnete si celou pešťskou část města s jejími dominantami a labyrintem ulic i budínské kopce s hradem Buda, Rybářskou baštou a kostelem sv. Mikuláše na druhém břehu Dunaje. Po cestě na věž určitě nevynechejte ani klenotnici, za jejímiž dveřmi se ukrývají vzácné sakrální předměty.
Kde se místo nachází?
Bazilika sv. Štěpána na Google mapy
Bazilika sv. Štěpána na Mapy.cz