I zdánlivě nenápadné stavby v krajině mohou skrývat velmi zajímavou historii a je skvělé, když se je podaří zachránit před zkázou. Jako Fénix z popela takto povstal i unikátní cihlový most nedaleko Mikulova.
Cihlový most najdete poblíž Nového rybníka, asi 4 kilometry z Mikulova směrem k obci Sedlec, těsně u hranic s Rakouskem. Barokní cihlový most tvoří 15 půlkruhových mostních oblouků, je dlouhý 95 metrů a široký 3,7 metrů. Je unikátní svým stářím, konstrukcí i materiálem, kdy na mostní pilíře pod vodou byly použity kamenné bloky a na viditelnou část mostu cihly.

Most na ostrov uprostřed rybníka
Na mokřady bohatá krajina pod jižním úbočím Pálavy se od 15. století proměnila v soustavu hospodářských rybníků. Jedním z nich byl i rybník Portz, zvaný také Leh (německý název Lehteich znamenal Rybník u kopce). Tento rybník měl rozlohu téměř 100 hektarů a uprostřed něj se nacházel Tichý ostrov (německy Portz-Insel). Rybníkem a ostrovem v něm tehdy procházela zemská hranice Moravy a Dolních Rakous. Na moravské části ostrova nechal tehdejší majitel panství František z Ditrichštejna postavit zámeček Portz a v roce 1630 byl jako jediná přístupová cesta k němu postaven cihlový most v nejužším místě mezi břehem a ostrovem.

Bez rybníku hrozil zánik
Po roce 1855 ale most ztratil svou funkci, protože byl rybník vysušen a rozparcelován. A o pár let později v roce 1872 byl přes bývalý rybník i ostrov vybudován násep pro novou železniční trať spojující Břeclav a Znojmo, což znamenalo definitivní ztrátu významu. Začátkem 50. let 20. století byl sice v severní části bývalého rybníka vybudován Nový rybník, ale kvůli železnici nebylo možné zaplavení celé původní plochy a most tak stále zůstal odříznutý v mokřadech v jižní části bývalého rybníka. S normalizací a budováním železné opony se navíc ocitl v nepřístupném pohraničním pásmu. Postupně tak chátral a zanášely jej naplaveniny, až z něj zůstal patrný jen jeden oblouk nad Rybničním potokem. Stejně tak chátral i letohrádek Portz, kterému také hrozil zánik.

Povstání z bahna
Po pádu železné opony se oblast stala opět přístupnou a v roce 1995 byly most a letohrádek prohlášeny kulturní památkou. Letohrádek je v soukromém vlastnictví a probíhá jeho rozsáhlá rekonstrukce. Most prošel díky evropským dotacím obnovou v letech 2019 – 2020 a podíleli se na ní město Mikulov, obec Sedlec a rakouská obec Drasenhofen. Díky ohromující kvalitě cihel ze 17. století mohli stavbaři použít většinu původního materiálu. Při odklízení nánosů se našel i jeden zachovalý nákolník, podle kterého mohli být vyrobeny ostatní. Nákolníky dříve zabraňovaly kočárům vjet mimo mostovku, dnes především zdobí konce tohoto unikátního cihlového mostu. Vybudována byla také naučná stezka Portz Insel, kde si na informačních tabulích přečtete spoustu zajímavostí.


