Maďarsko je zemí velmi bohatou na termální prameny. Jedno staré rčení praví, že kamkoliv v této zemi zapíchnete hůl, vytryskne z ní léčivý pramen. Není tedy divu, že termální lázně a koupaliště tu potkáte téměř na každém kroku a Maďarsko je jimi proslulé. My jsme tentokrát vyzkoušeli termální lázně a koupaliště Rába Quelle v Györu.
Léčivá voda v Györu
Termální pramen v Györu vyvěrá z hloubky 2 000 metrů v teplotě 67°C. Jeho voda je alkalická, hydrogen-uhličitanová, s vyšším obsahem jodidu. Využívá se k léčbě onemocnění pohybového aparátu, dýchacích potíží a gynekologických chorob. A samozřejmě k relaxaci těla unaveného z každodenního kolotoče. Načerpat síly a odpočinout si v příjemně teplé vodě jsme vyrazili i my druhý den ráno při našem třídenním pobytu v Györu.
Termální lázně Rába Quelle
Lázně Rába Quelle byly otevřeny v říjnu roku 2003. Najdete je na protějším břehu řeky Ráby, než leží historické centrum města Györ v čele s Biskupským hradem. Ostatně na něj je z lázní krásný výhled. Termály Rába Quelle jsou otevřené celoročně, včetně venkovních bazénů. Příjemná je i cena vstupného, která při našem pobytu činila v přepočtu zhruba 300 Kč pro dospělého za celý den (aktuální info zde).
Zážitkové bazény
Celkem je v lázních k dispozici 5 zážitkových bazénů s vodou o teplotě 36°C a 3 termální bazény s léčivou vodou o teplotě 37°C. Každý z bazénů je něčím jiný a zajímavý. V jednom ze zážitkových bazénů padá z umělé skály obrovský vodopád. V jiném si můžete připlavat k baru a občerstvit se, aniž byste museli vylézt z vody. Nechybí v něm gejzíry, masážní lehátka a také tu končí 38 metrů dlouhý tobogán. Z tohoto bazénu můžete vyplavat do venkovního relaxačního bazénu. Vedle něj je druhý venkovní bazén, ve kterém končí 68 metrů dlouhý tobogán. Ten je v provozu i v zimním období a to v případě, že teplota neklesne pod -1°C. Kromě něj jsou tu gejzíry, masážní trysky, vodní vír a také jeskyně s vodní clonou. Poslední menší kruhový zážitkový bazén se nachází v prvním patře.
Léčivé bazény
V zadní části lázní najdete klidnější část s léčivými bazény. V tom největším, který pokračuje venkovním bazénem, jsou opět k dispozici masážní lehátka. Nad ním je menší bazén, ve kterém si zájemci mohou zahrát šachy. A třetí termální bazén je pak dokonalou relaxací. Přítmí a „hvězdná obloha“ nad hlavou přímo nabádá k tichému odpočinku se zavřenými víčky. Tady jsem strávila nejvíce času a byl to balzám na duši.
Zábava pro děti
Hloubka všech bazénů se pohybuje mezi 90 až 127 centimetry, takže jsou bez obav vhodné i pro menší děti. Do některých léčivých je ale jejich vstup zakázán. Pro ty úplně nejmenší je k dispozici malé brouzdaliště v prvním patře lázní. A hned vedle se malí i větší raraši zabaví v dětském koutku s prolézačkou. A vy si můžete v klidu dát třeba kávu nebo oběd v restauraci, která je na stejném patře, prakticky na dohled.
Sauny a masáže
Součástí lázní je i Svět saun, kde jsou k dispozici dvě finské sauny, dvě infrasauny, parní kabina a solná kabina. Tuto část jsme ale nevyzkoušeli, takže ji nemohu hodnotit, stejně jako nabídku masáží.
Zato bazény jsme prošli všechny a byly skvělé. Určitě se tu bude líbit i synovi, až jej příště vezmeme s sebou. Tentokrát jsme totiž využili hlídání babičky a vyrazili s partnerem sami. I rodiče totiž občas potřebují malou dovolenou od svých dětí. 🙂