Na severozápadě Maďarska, jen 65 kilometrů od Bratislavy a 200 kilometrů od Brna, leží krásné historické město Györ. Jeho okouzlující barokní centrum dýchá starobylostí, zároveň ale tepe moderním životem.
Györ je osmým největším maďarským městem, žije tu přes 130 000 obyvatel. Je správním městem župy Gyö-Moson-Sopron, rozkládající se u hranic s Rakouskem a Slovenskem. Město leží na soutoku řek Rába a Mošonský Dunaj, nedaleko pak protékají ještě řeky Rábca a Marcal. Není tedy divu, že se mu někdy přezdívá i „město řek“. Ono těch názvů má vůbec více. Česky a slovensky se mu říká Ráb, německy Raab. Tato pojmenování vznikla z původního keltského názvu města Arrabona.
Od pravěku po současost
Osídlení oblasti kolem řeky Ráby se datuje až do pravěku. Později se v těchto místech usídlili Keltové, po nich Slované, Langobardi a Avaři, podle jejichž pojmenování kruhové pevnosti – gyuru – vznikl dnešní maďarský název města. Na přelomu 9. a 10. století sem přišli kočovní Maďaři, kteří kolem bývalé římské pevnosti vystavěli nové město. To ale bylo ve 13. století značně poškozeno a zkázu dokonal o 300 let později místní vojenský velitel Kristóf Lambert, který se rozhodl město raději zničit, než aby padlo do rukou postupujícím tureckým vojskům. V 17. století však město doslova vstalo z popela a bylo znovu vystavěno za pomoci severoitalských architektů. Získalo tak svou nynější pozdně renesanční a barokní tvář.
Györ tehdy těžil ze své polohy v polovině cesty mezi dvěma důležitými centry rakousko-uherských zemí, Vídní a Budapeští. To přispělo k jeho rozmachu a prosperitě, kterou ještě umocnil rozvoj strojírenského průmyslu. Po výstavě železnice z Vídně do Budapešti, jejíž trasa vedla dále od města, však ztratil Györ na svém významu. Zůstal ale důležitým průmyslovým městem, kterým je dodnes. Velké škody utrpěl na konci II. světové války, kdy byl vybombardován spojeneckými vojsky. Ze šesti tisíc budov jich přečkalo nálety pouze 200, z velké části ale naštěstí právě ty cenné v historickém centru. Po válce se začalo s výstavbou sídlišť a na opravy historického jádra města došlo teprve až na konci 20. století. Dnes je však už z velké části opraveno a pyšní se znovu svou krásou.
Staré město a jeho poklady
Starý střed města leží na vrchu Káptalandomb, u soutoku Mošonského Dunaje a Ráby. Jeho dominantou je Biskupský hrad se svou obytnou věží. Biskupství tu založil už v roce 1009 sv. Štěpán a biskupský palác dodnes slouží jako rezidence biskupské diecéze. Samotný palác obklopuje především ze strany od řeky systém středověkého a tereziánského opevnění.
V dolní části věže si můžete prohlédnout stálou výstavu biskupa Vilmose Apora, který byl ve zdejších sklepeních v roce 1945 zavražděn vojáky Rudé armády, protože jim bránil ve znásilňování místních žen ukrytých v rezidenci. Z vrcholu věže se pak naskýtá nádherný panoramatický výhled na město a široké okolí, ten si určitě nenechte ujít.
Naproti Biskupskému paláci stojí bazilika Nanebevzetí Panny Marie, kde byl biskup Apor pochován. Tato významná historická stavba je směsicí různých slohů. Stojí na gotických základech, jejímu exteriéru dominuje klasicistní průčelí, interiér pak zdobí především barokní fresky a obrazy. V době naší návštěvy v únoru 2020 byla zrovna v plném proudu rozsáhlá rekonstrukce interiéru.
Sejdete-li z návrší Káptalandomb dolů k řece a mostu Kossuthíd, nemůžete přehlédnout moderní dominantu nábřeží v podobě ruského kola na náměstí Dunakapu tér. Z 50 metrů vysokého kola si vychutnáte pohled na celý Györ a jeho okolí. My jsme se na kole svezli večer a pokochali se především krásou osvětleného města. Jízdu za světla nám druhý den překazil silný vítr, kvůli kterému bylo z bezpečnostních důvodů kolo mimo provoz. A pak už nezbyl čas, ale výhledy nám vynahradila už zmiňovaná věž Biskupského paláce.
Historické jádro města pod návrším tvoří soubor měšťanských domů ze 17. až 19. století. Při procházce narazíte na bezpočet krásných a památkově chráněných budov. Mezi nejhezčí domy patří například Opatský dům na Széchenyiho náměstí. Naproti němu stojí jezuitský kostel sv. Ignáce z Loyoly s klášterem. Za jeho jednoduchou barokní fasádou se skrývá bohatě zdobený interiér kostela.
Jedním z nejpůvabnějších míst Starého města je krásné barokní náměstí Bécsikapu. Střed tohoto náměstí zdobí socha Kisfaludy Károlyho, významného maďarského spisovatele, dramatika, básníka a malíře.
Nepřehlédnutelný je také karmelitánský kostel s nádhernými freskami uvnitř, do kterého rozhodně stojí za to alespoň nahlédnout. Z překrásně zdobeného stropu jsem nemohla spustit zrak.
Na druhém konci historického centra, nedaleko vlakového a autobusového nádraží, stojí rozlehlá bohatě zdobená budova radnice, Városháza. Tuto stavbu z konce 19. století nelze přehlédnout, už jen díky věži vysoké 59 metrů.
Historické ulice a náměstí centra doplňují moderní stavby, někdy vkusně zakomponované, jindy méně, jak už to bývá ve všech městech. Každopádně je tu hodně zajímavých míst a zákoutí, jejichž důkladné prozkoumání vám zabere klidně několik dní. Samozřejmě nechybí ani dobré restaurace, kavárny a cukrárny, kde si můžete odpočinout a občerstvit se. Za nás můžu doporučit výbornou kávu a zákusky v cukrárně Kuglóf Art Cukrászda v ulici Kazinczy utca, hned za rohem od Széchenyiho náměstí.
Starobylými ulicemi Gÿoru se dá chodit dlouho a pokaždé objevíte něco nového. Co se mi v Györu velmi líbilo, bylo pěkně a moderně upravené nábřeží podél řeky Ráby. Nábřeží je ideální místo pro romantické procházky a odpočinek. Obzvlášť jeho večerní atmosféra s kulisou osvětleného starobylého města a moderních mostů je okouzlující.
Synagoga a termální lázně v Novém městě
Nejen ve Starém městě najdete všechny zajímavosti a obdivuhodné památky Györu. Velmi krásná je například budova bývalé velké synagogy, která se tyčí na druhé straně řeky v Novém městě, na náměstí Petöfi tér. Byla postavena v druhé polovině 19. století a její podobu s neobvyklým osmiúhelníkovým půdorysem navrhnul architekt Károly Benkó. Po II. světové válce si už ale zdejší židovská komunita, která se kvůli holocaustu zmenšila o 85 %, nemohla dovolit udržovat takovou monumentální stavbu, a synagogu proto převzalo město. Dnes slouží jako muzeum a prostor ke konání kulturních akcí.
Nedaleko od synagogy, přes řeku naproti Biskupského hradu, najdete termální lázně Rába Quelle. Maďarsko je svými termálními lázněmi proslulé a i tyto patří mezi velmi oblíbené. Jejich návštěvu můžu také vřele doporučit, o nich už ale v samostatném článku.