Zoologické zahrady patří mezi naše oblíbená místa, kam rádi vyrážíme na výlety. Každá je trochu jiná, ale ve svém principu jsou si podobné. Jedna mezi nimi ale vyniká. Podobnou nenajdete široko daleko, u nás ani v celé Evropě. Její obyvatelé vás sice neohromí svým pestrobarevným peřím, hebkou srstí nebo čilým dováděním. Zato vás ale fascinují svou nápaditostí, detailním zpracováním a hlavně nezvyklým materiálem, ze kterého vznikly. Všechna jsou totiž vyrobena z kovového šrotu. KOVOZOO je zkrátka úžasným místem, kde se děti i dospělí pobaví a zároveň se dozví zajímavé informace o recyklaci odpadů.



Kde toto unikátní a velmi zajímavé místo najdete? Ve Starém Městě ležícím na pravém břehu řeky Moravy, která je odděluje od okresního města Uherské Hradiště. Na východním konci Starého Města se rozkládá areál holdingu REC Group, pod který patří společnosti zabývající se zpracováním různého druhu odpadu. Jeho základem byla společnost Kovosteel Recycling, která v roce 1998 zahájila provoz v areálu bývalého cukrovaru. Zabývala se sběrem, výkupem a zpracováním železného šrotu, a protože se firmě dařilo, začala postupně nabízet více služeb, které spojila pod nový holding REC Group (REC = recyklační ekologické centrum). Jeho sídlem je zrekonstruovaný areál bývalého cukrovaru, který byl v havarijním stavu. S citem pro zachování původního genia loci tu vzniklo místo, kde mohou lidé odevzdat veškerý nepotřebný odpad, dozvědět se spoustu věcí o recyklaci a strávit zábavný a inspirativní den v Kovozoo.





Od nápadu po jedinečný projekt Kovozoo
Nápad na vytvoření unikátní zoologické zahrady se zrodil v hlavě Bronislava Janečka, ředitele holdingu REC Group. Původně bylo vyrobeno jen několik zvířat, která zdobila vchod do areálu. Ale díky zájmu kolemjdoucích, kteří si je s oblibou prohlíželi a fotili, vznikl nápad vytvořit a zpřístupnit celou zoologickou zahradu s kovovými modely zvířat. Do jejich výroby se zapojili ředitelé a zaměstnanci jednotlivých firem REC Group a v dubnu roku 2012 byla otevřena jedinečná KOVOZOO, jediná svého druhu u nás i v Evropě. My jsme se sem poprvé podívali v roce 2013 a už tehdy nás toto místo velmi zaujalo. Od té doby jsem při každé další návštěvě žasla, co nového se tu zase odehrálo. Za 10 let existence se KOVOZOO velmi rozšířila a neustále se vylepšuje.



Maják Šrotík a loď Naděje
Areál Kovozoo uvidíte už z dálky. Tedy konkrétně maják Šrotík, který stojí před vchodem do areálu REC Group. A proč maják, když žádné moře není na dohled? Je totiž jedním z hlavních symbolů společnosti, která se chce stát „majákem ve světě recyklace a ekologické osvěty“. Šrotík je volně přístupný a slouží i jako rozhledna. Uvidíte z něj areál společnosti, Staré Město i jeho okolí.





A hned vedle majáku stojí další z nepřehlédnutelných symbolů, 20 metrů dlouhá loď Naděje se třemi stěžni a plachtami. Můžete vstoupit na její palubu a nechat se unášet fantazií. A dokonce nabízí i ubytování v kajutě.

Úžasná zvířata z kovového šrotu
Za vstupem projdete zahradou, kde budete žasnout nad výtvory šikovných rukou. Želvy, slepice, krokodýli, koně, kočky, pávi, žirafy, papoušek, veverka, lev, medvěd, mrož, malý šnek nebo obrovský bizon, ani se nedá všechny vyjmenovat. Najdete tu zvířata všeho druhu, exotická i domácí a v životní velikosti. Je až neuvěřitelné, co se dá vyrobit z kovového šrotu. Některé modely jsou neskutečně detailně a věrně propracovány, jiné pobaví svým vtipem a nadsázkou, každé stojí za prohlédnutí.






Úžasná kovová zvířata jsou instalována po celém areálu. A jako v opravdické zoo je i tady najdete rozdělené podle oblastí, ve kterých jejich živé předlohy žijí. Třeba domácí zvířata jsou poblíž venkovského dvorku s živými kozami, v australské části nechybí klokani a v africké nádherní sloni. Všechna zvířata se „rodí“ v Porodnici, kde na jejich vzniku pracují tvůrci z řad ředitelů a zaměstnanců REC Group, uměleckých kovářů a dalších dobrovolníků nadšených pro tuto netradiční myšlenku. Celkem je tu už kolem 350 zvířat a další přibývají. Cílem je vyrovnat se počtem 456 kusů nejmenší skutečné ZOO v Česku.






Vyhlídkové lávky a vláček Steelinka
Nahlédnout do samotného provozu zpracování a recyklace kovového odpadu můžete z vyhlídkových lávek, které začínají právě u Porodnice a končí u Kongresového centra. Areál plný kovošrotu budete mít z lávky jako na dlani. Můžete tak sledovat zručnou práci dělníků ovládajících jeřáby a různé stroje na jeho zpracování.



A ještě zajímavější výpravou do světa recyklace je jízda silničním vláčkem Steelinkou, do kterého nasednete u Kovárny. Proveze vás nejen po části Kovozoo, ale i po skutečném provozu recyklačního areálu. Společnosti patřící pod REC Group se v současnosti zabývají zpracováním odpadů různého druhu, například kovového a nebezpečného odpadu, papíru, skla, elektrospotřebičů, plastů nebo dřeva. Během komentované jízdy vás řidič seznámí s jednotlivými společnosti specializujícími se na různé druhy odpadu a také se zajímavostmi o recyklaci některých věcí a materiálů. Věděli jste například, že v každé pračce je až 50 kg betonu?

Letoun L-610 a další zajímavé stroje
Při procházení Kovozoo potkáte kromě zvířat i mnoho různých vozidel a strojů, například tramvaj, železniční vagón, zemědělskou techniku, auta, hasičské vozy, jeřáby nebo bagry. I tyto stroje a vozy by skončily sešrotovány a to by byla škoda, je to zajímavá podívaná. V zadní části areálu se nedá přehlédnout jeden z nejvýraznějších exponátů, dopravní letoun L-610 vyrobený v Československu. Jde o prototyp na objednávku Sovětského svazu, který poprvé vzlétnul v roce 1988, ale kvůli změně politické situace o rok později se nikdy nedostal do sériové výroby. Od roku 2011 je vystaven v areálu, což tento unikát zachránilo před sešrotováním. Do letadla se můžete podívat, prohlédnout si jeho interiér i pilotní kabinu.








Transformer
Mají vaše děti rády animované Transformers? Nebo patříte vy mezi fanoušky amerických sci-fi akčních filmů s živými roboty měnícími se na auta? Jednoho obřího fešáka si tu můžete pěkně zblízka prohlédnout a vyfotit se s ním. Takto to dopadá, když do tohoto netradičního kovošrotu dovezou auto na likvidaci. Pěkné, že?


Muzeum veteránů a kovářského řemesla
V posledních letech se Kovozoo rozšířila i o několik menších muzeí. V malém Muzeu kovářského řemesla se dozvíte, jak se toto řemeslo vyvíjelo v čase, od dřívějšího každodenního života na vesnici po průmyslové a umělecké kovářství. V přízemí pod muzeem si pak můžete vyzkoušet tíhu kovářského kladiva v Kovárně.



Nedaleko pak navštivte i Muzeum veteránů, kde uvidíte auta a motorky napříč minulým stoletím, od začátku 20. století po 70. léta. Některé staré vozy se mi moc líbily a syna nejvíc zaujalo hasičské kolo.




Gumové bludiště a Gumoland
Využití tu našlo i velké množství starých pneumatik, které teď nabízí zábavu dětem. Ty s nadšením běhají v Gumovém bludišti a hledají správnou cestu ven. Bloudění je prostě zábava.

A v Gumolandu si zase mohou trochu zašplhat a zdolat hromadu pneumatik. Některé jsou vážně obrovské!


Strom života
Jedním z krásných kovových výtvorů je 7 metrů vysoká vrba s větvemi z řetězů. Přestože váží téměř 4 tuny a na její větve bylo použito 1300 metrů řetězů, působí tak zvláštně jemně a romanticky. Ostatně prý je tento Strom života kouzelný a plní přání. Stačí na některou z větví zavěsit nový lístek (visací zámek) a myslet na své nejtajnější přání. Zkusíte to?

Hlad a žízeň tady nehrozí
Během procházení docela velkého areálu a objevování jeho unikátů vám nejspíš vyschne v krku a vyhládne. Ale samozřejmě není problém se tu občerstvit. Na výběr máte kavárnu ve žluté vile poblíž východu, kde mají opravdu výbornou kávu a zákusky, občerstvení U pavouka naproti Porodnici nebo restauraci v Kongresovém centru. Tam si můžete dát dobrý oběd a je super, že v nabídce najdete nejen u dětí oblíbené smažené dobroty, ale také jiná běžná jídla.

KOVOZOO pro nás byla skvělým výletem prakticky na celý den. Své oblíbené si tu najdou dospělí a děti větší, malé i ty nejmenší. Navíc je to tu pokaždé trochu jiné. Každý rok se přidávají další zajímavé expozice, přibývají nová zvířata a na těch starších určitě zase objevíte nové fascinující detaily, kterých jste si dříve třeba nevšimli. Je to prostě prima místo, kde všechno staré, nepotřebné a nepoužitelné dostává nový život.