Když se řekne Slavkov, mnoha lidem se vybaví císař Napoleon a jeho slavná vítězná bitva u Slavkova. I zámek Slavkov je se jménem tohoto vojevůdce nesmazatelně spojen. To je ovšem jen střípek z jeho dlouhé a zajímavé historie. Zámek Slavkov totiž patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě.
Slavkov u Brna je město v okrese Vyškov, asi 20 kilometrů východně od města Brna. Jeho centrum je městskou památkovou zónou, které vévodí krásný areál barokního zámku a přilehlého parku. Historie dnešního zámku ve Slavkově se začala psát už ve 13. století. Tehdy to byla komenda Řádu německých rytířů, jedno z jejich největších sídel na Moravě. Město se v té době jmenovalo Novosedlice, a právě z tohoto pojmenování pravděpodobně vznikl také německý název Slavkova Austerlitz.
V roce 1416 získal Slavkov od krále Václava IV. pečeť a znak, stal se tak prvním městem se znakovým privilegiem v Čechách. Na počátku 15. století bylo sídlo řádu zkonfiskováno a prošlo pak vlastnictvím různých šlechticů. V roce 1509 připadlo panství rodu Kouniců, starobylého rytířského a poté hraběcího rodu. Kounicové jej drželi ve svém vlastnictví dalších více než 400 let.
Slavná epocha rodu Kouniců
Rod Kouniců znamenal pro panství rozmach a přinesl mu slávu. V roce 1590 započal Oldřich z Kounic přestavbu dosavadní tvrzi v honosný renesanční zámek. Nechal také postavit renesanční budovu radnice a domy na náměstí. Konec 17. století znamenal pro zámek opět velkou změnu. Další z rodu Kouniců Dominik Ondřej se totiž v 90. letech pustil do velkolepé barokní přestavby rodinného sídla, která trvala téměř celé století a do finále ji dotáhl až jeho vnuk Václav Antonín z Kounic-Rietbergu. Ten byl asi nejznámějším a nejvýznamnějším zástupcem rodu Kouniců.
Členové tohoto rodu působili tradičně ve vysokých státních funkcích a plnili diplomatické úlohy. Václav Antonín se však díky svým prvotřídních diplomatickým schopnostem dostal až do nejvyšší funkce dvorního a státního kancléře na dvoře Marie Terezie a setrval v této funkci i za vlády jejích následovníků Josefa II., Leopolda II. a Františka II.. Mezi jeho úspěchy patří například dojednání sňatku budoucího francouzského krále Ludvíka XVI. a rakouské princezny Marie Antoinetty. Za své služby získal jako jediný z rodu titul říšského a českého knížete. Kounicům patřilo panství až do roku 1919, kdy zemřel poslední mužský potomek rodu hrabě Evžen. Zámek po nich přebral uherský hraběcí rod Pálffyů, kterému byl následně po II. světové válce zkonfiskován.
Napoleon ve Slavkově
Významnou roli sehrál zámek Slavkov v Napoleonských válkách. Francouzský císař Napoleon I. Bonaparte v roce 1805 úspěšně táhl Evropou a během dvou měsíců se dostal až na Moravu, na dohled od města Brna. Tady se pak odehrála slavná bitva, která vešla do dějin. Noc před touto bitvou strávil Napoleon na zámku ve Slavkově, který se mu velmi zalíbil. V prostoru mezi Šlapanicemi a Slavkovem se pak 2. prosince 1805 střetli armády Rakouska, Ruska a Francie. Spojená rakousko-ruská vojska se tu snažila porazit vojsko francouzského císaře Napoleona I., jehož armáda byla ale i tady úspěšná. Spojenci museli kapitulovat a 6. prosince bylo v Historickém sálu slavkovského zámku podepsáno příměří, které bylo začátkem konce Svaté říše římské. Město Slavkov se tak stalo místem, kde se rozhodlo o politických změnách Evropy v 19. století.
Od honosných interiérů po chmurné podzemí
Prohlídková trasa Historické sály zahrnuje interiéry nejstaršího západního křídla zámku a části jižního křídla. Původní výzdoba a vybavení sálů pochází především z 18. a 19. století. Místnosti mají stropy zdobené nádhernými freskami italského malíře Andrease Lanzaniho. Za nejkrásnější je považována ta v Sále předků, která znázorňuje bohy na Olympu.
Na tento sál navazuje Historický sál s iluzorní výmalbou Josefa Pilchera. Ten je zajímavý i svou akustikou navrženou tak, aby nebylo možné odposlouchávat důležitá politická jednání, která se tu konala. Ve všech místnostech je k vidění krásný dobový nábytek či obrazy ze vzácných sbírek rodu Kouniců. Součástí prohlídky je i oratoř zámecké kaple sv. Kříže, která prochází přízemím i prvním patrem a byla dokončena jako poslední část zámku v roce 1769. Její dominantou je oltář se sochami andělů, který vytvořil slavný barokní sochař Franz Xaver Messerschmidt.
Druhý okruh zámeckými interiéry Historické salonky prochází menšími místnostmi zařízenými v různých historických stylech. Projdete se tak v čase od renesance po empír a dozvíte se zajímavosti o těchto obdobích, o zvyklostech a módě tehdejší šlechty.
Poslední okruh zavede návštěvníky do rozsáhlého zámeckého podzemí. Expozice Právo útrpné na Slavkovsku mapuje kruté dějiny středověkého a novověkého soudnictví od 13. do 18. století. Ukazuje prostředky a postupy, kterými byli obvinění vyslýcháni, mučeni a trestáni. Na autentičnosti dodává expozici ponuré a chladné prostředí sklepení, všemožné mučící nástroje i moderní audiovizuální technika, která vtáhne návštěvníky do atmosféry chmurného osudu trestanců té doby. Prohlídka trvá téměř hodinu a v podzemí je chladno, radila bych tedy i v létě přibalit do batohu mikinu.
S dětmi je možné o víkendech vyrazit na prohlídkovou trasu Šifra pana knížete, kde si mohou vypůjčit kostýmy, dostanou pracovní listy s úkoly a vžijí se do role vyšetřovatelů záhady na zámku. Zábavnou formou se tak seznámí s historií zámku, především s rodem Kouniců a jejich úlohou na Habsburském dvoře a významem v politice 19. století. Pracovní listy jsou ve více verzích pro různé věkové skupiny, od předškoláků až po druhý stupeň ZŠ.
Procházka zámeckým parkem
Nedílnou součástí slavkovského zámku je zámecký park, který na něj navazuje. Má rozlohu 15,5 hektaru a patří k nejvýznamnějším historickým zahradám na Moravě. Původně renesanční zahrada prošla proměnou za barokní přestavby zámku. Park získat velkorysou podobu s kašnami a fontánami a mnoha barokními sochami. Alejemi byl provázaný s městem i okolní krajinou. V 19. století byly ale kašny odstraněny, plastiky přemístěny na nádvoří a z honosné barokní zahrady se stal jednoduchý anglický park, jak bylo tehdy v módě. Nyní se ale park opět pyšní barokní krásou, kterou získal zpět při velké rekonstrukci v 70. letech 20. století. Ta jej vrátila do přibližné podoby z konce 18. století.
Aktivní odpočinek
V parku se dá příjemně projít, posedět, ale také vyzkoušet mnohé aktivity. V informačním centru na zámku si můžete zapůjčit různé sportovní vybavení, například kuželky, kroket, frisbee nebo badminton. V zadní části parku se nachází volně přístupné tréninkové golfové hřiště. Golfové vybavení je možné si vypůjčit v nedalekém Golf resortu Austerlitz. A pokud se do Slavkova vydáte v horký letní den, můžete to spojit s návštěvou místního koupaliště, které se nachází v klidné části města jen kousek za zámkem.