Podhradí nad Dyjí je obcí ležící v hlubokém údolí řeky Dyje, asi 13 kilometrů západně od Vranova nad Dyjí. Tato malá vesnička s necelými 50 stálými obyvateli se do roku 1949 jmenovala Frejštejn, stejně jako zdejší romantická zřícenina. Pozůstatky tohoto dávného hradu nejsou příliš velké, ale místo je to přesto velmi malebné a podle mě stojí aspoň za krátkou návštěvu.
Hrad Frejštejn byl založený někdy v polovině 13. století potomky pána Wernharda z Trnavy/Thürnau, který za své služby moravskému markraběti Vladislavu Jindřichovi dostal právo kolonizovat moravské příhraničí. Už v roce 1286 byl ale hrad poprvé pobořen, když se stal úkrytem loupeživé družiny. Souhlas s touto trestnou výpravou dal sám král Václav II., šlo tedy pravděpodobně o vážnou věc. Brzy nato byl hrad opět obýván, od první poloviny 14. století jej spravovali zeměpanští purkrabí.
V roce 1422 daroval král Zikmund Frejštejn Lipoltu Krajířovi z Krajku. Po jeho smrti zdědil panství jeho mladší bratr Jan Krajíř z Krajku. Ten se jako významný moravský šlechtic sice v roce 1440 připojil k zemskému míru mezi českou a moravskou šlechtou, jeho dodržování mu ale příliš starostí nedělalo. Podnikal loupeživé výpravy na okolní panství v blízkém i širším okolí, na jihu Moravy i v Rakousích. Moravští stavové jej proto označili za zemského nepřítele a jeho hrad vykoupili a rozbořili. Není ale úplně jisté, nakolik je tento výklad historie popisem skutečných událostí. Některé zdroje mluví spíše o politické odplatě Janu Krajířovi. Faktem ale zůstává, že roku 1487 už je hrad Frejštejn uváděn jako pustý. Na počátku 16. století byl ještě přestavován na pevnost, plány ale nebyly dokončeny a Frejštejn zůstal zříceninou i dále.
Z původního hradu se dodnes dochovaly zbytky severní zdi a hradeb, bašty, válcové věže, kaple a hradního paláce. Z pokusu o přestavbu na pevnost pak zbyla věž se střílnami. Zříceninu si můžete prohlédnout kdykoliv, je volně přístupná. Dostanete se k ní po silnici stoupající z Podhradí, kde hned u první zatáčky narazíte na cedulku a hradní příkop, za kterým už uvidíte zbytky hradu. Ty jsou trochu ukryty v lese, ale i v letní bujné vegetaci tu obvykle bývá vysekaná a vyšlapaná cestička.
Z hradeb je moc pěkný výhled na vesničku v údolí i přírodní rezervaci Podhradské skály na druhém břehu řeky Dyje. Až sejdete zpátky dolů z hradu, projděte se ještě kousek k jezu (u autobusové zastávky vpravo dozadu), kde se vám otevře nejhezčí pohled na jednu z mohutných skal strmých svahů rezervace.