Na severním okraji hřebenu Hrubého Jeseníku, na historické hranici Moravy a Slezska, se tyčí do výšky 1351 n.m.m. hora Šerák. Je součástí CHKO Jeseníky a také národní přírodní rezervace Šerák – Keprník. Krásná příroda a skvělé výhledy sem přilákali i nás.
Nahoru lanovkou …
Nahoru jsme se nechali vyvézt lanovou dráhou. Ta začíná v obci Ramzová, nedaleko vlakového nádraží, odkud vás čtyřsedačková lanovka vyveze na mezistanici Čerňava. Tato sedačková lanovka byla vůbec první v Hrubém Jeseníku, její stavbu zahájili v roce 1972 a do provozu ji uvedli v roce 1976. Na Čerňavě pak přesednete na dvousedačkovou lanovku, která vás vyveze až téměř na vrchol Šeráku.
Jestli se vám ale nechce hned pokračovat, můžete se na Čerňavě třeba občerstvit v příjemné kavárně. My jsme toho využili a dopřáli si dobrou kávu s pěkným výhledem z terasy, než jsme se vydali dál. A krásné výhledy se otevírají také hned nahoře u lanovky a cestou k chatě Jiřího.
Chata Jiřího na Šeráku
Od stanice lanovky Šerák je to necelých 500 metrů k chatě Jiřího na Šeráku, stojící kousek pod vrcholem této hory. Tato kamenná chata byla postavena už v roce 1888. Do současné podoby byla rozšířena v roce 1926 a v posledních několika letech prošla rekonstrukcí. Nabízí ubytování a také oblíbenou restauraci, kde se můžete dobře najíst. Pro děti je v ní připravený i hezký dětský koutek. Od chaty (i z ní) se otevírají úžasné výhledy především na Jesenicko, široké údolí říčky Bělé, Zlatohorskou vrchovinu a Rychlebské hory.
Počasí na Šeráku bývá nevyzpytatelné. Klimatické podmínky tu jsou extrémní, průměrná roční teplota činí pouhých 2,2 °C, sněhová pokrývka tu obvykle leží 180 dní v roce a nízké mraky či mlha nejsou nic výjimečného. My jsme ale měli štěstí na krásné slunečné počasí, kdy jsme uvítali osvěžení studeným pivem a limonádou. A mohli jsme si také dosyta vychutnat rozhled do širokého kraje.
… dolů pěšky
Z Šeráku zpět dolů do Ramzové vedou dvě hlavní trasy, červeně značená dálková hřebenovka přes Čerňavu a pak modře značená cesta kolem Obřích skal. My jsme si vybrali tu druhou, protože Obří skály nás podle fotek na internetu velmi lákaly. A dobře jsme udělali, jsou opravdu krásné. Tvoří je skalní hradba vysoká 10 – 16 metrů, ve které zvětráváním horniny vznikly různé žlábky, skalní okna nebo pokličky. Dá se na ně na vlastní nebezpečí i vylézt, kam až si člověk troufne. A je z nich moc pěkný výhled.
Ke vzniku Obřích skal se váže hezká pověst. Prý se kdysi vsadil místní obr Amík se svým sousedem obrem, kdo z nich dohodí dál obrovský kus skály. Amík hodil daleko, jeho soused byl ale ještě lepší. Amík proto vzteky praštil do hozeného skalného bloku a rozťal jej.
Na rozcestníku u Obřích skal pak začíná zelená značka, po které se pokračuje údolím Vražedného potoka dále k lanovce, na parkoviště a k vlakovému nádraží do Ramzové, kam je to odtud asi čtyři kilometry. Nebo se můžete vydat zhruba 7 kilometrů do obce Lipová-lázně.
Sestup z Šeráku je hlavně v první části poměrně prudký a kvůli lesnímu terénu fyzicky náročnější. Zvládnout se ale dá i s trochu zdatnějšími dětmi. Celá naše trasa od horní stanice lanovky zpátky na parkoviště v Ramzové byla dlouhá zhruba 6 kilometrů a sestoupili jsme během ní asi 600 výškových metrů.
Motivací a odměnou pro děti může být třeba parádní svezení v gumovém člunu (letní tubing, obdoba oblíbeného snowtubingu) a jízda na horských minikárách u penzionu Haltmar poblíž lanovky. Naše děti si užily několik jízd v člunu z kopce dolů. Únava z cesty byla rázem zapomenuta a úsměv z tváře jim nezmizel ještě dlouho poté 😊.