Starověký Egypt je fascinující dobou slavných vládců a ohromných staveb, které po nich zůstaly. Přitahuje pozornost lidí už po staletí a archeologům nedává spát ani dnes. Letos uplynulo přesně sto let ode dne, kdy archeolog Howard Carter objevil hrobku faraona Tutanchamona a našel v ní nesmírné bohatství. Pohádkový poklad se dochoval téměř netknutý až do svého objevení na počátku 20. století a my jej díky tomu můžeme obdivovat i dnes. A třeba právě pomocí výstavy Tutanchamon na brněnském výstavišti.
Dne 26. listopadu 1922 učinil archeolog Howard Carter objev, který se zapsal do dějin egyplotogie a přitáhl ještě více pozornosti k fascinující starověké říši na březích Nilu. Po sto letech od jeho objevu si můžete prohlédnout velkolepou výstavu pokladů z této hrobky s názvem Tutanchomon – jeho hrobka a poklady. Najdete ji na brněnském výstavišti v pavilonu C a otevřena je každý den od pondělí do neděle. Dostanete se sem bránou č. 3 z ulice Křížkovského, naproti hotelu Orea Congress Hotel Brno (dříve hotel Voroněž). Výstava je putovní a v Brně bude k vidění do 8. ledna 2023.
Mladý egyptský vládce Tutanchamon
Hrobky egyptských faraonů jsou proslulé svým ohromným bohatstvím. Mnoho z nich ale během minulosti podlehlo nájezdům vykradačů hrobů, kteří se toužily těchto pokladů zmocnit. Bezesporu nejznámější hrobou je ta, která patřila starověkému egyptskému vládci Tutanchamonovi. Tento mladičký faraon neměl dlouhý život a bývá historiky považován za nevýznamného panovníka. Není známo jeho přesné datum narození a spekulace se vedou i o jeho rodičích. Podle výzkumu mumie zemřel zhruba ve věku 19 let a na jednom vinném džbánu v hrobce je uváděn poslední trok jeho vlády jako desátý. Vládl tedy pravděpodobně deset let a to mezi lety 1336 – 1327 př.n.l., kdy se země ještě potýkala s důsledky náboženské reformy zavedené jeho předpokládaným otcem Achnatonem.
Tutanchomon během své vlády prosadil postupný návrat k tradicím a starým bohům a snažil se zemi stabilizovat. Moc času na to ale neměl, zemřel v mladém věku nejspíše na následky zranění nebo následné infekce. Příčinu jeho smrti neodhalila ani pitva jeho mumie. A vzhledem k tomu, že po sobě nezanechal žádné žijící potomky, vymřela s ním zároveň i celá thutmosovská královská linie, která v Egyptě vládla dvě stě let. Jeho mumie odpočívala v hrobce v Údolí králů přes 3000 let, než ji objevil zapálený archeolog Carter se svým týmem.
Odhodlaný archeolog Howard Carter …
Howard Carter se k archeologii dostal náhodou. Pocházel z Londýna, ale své dětství prožil v rodném městě svých rodičů Swaffham v Norfolku. Jeho otec byl sice poměrně úspěšný malíř, ale nemohl synovi dopřát více než skromné soukromé vzdělání. Kromě toho po něm ale syn zdědil výtvarný talent. Díky tomu už v 17 letech dostal práci jako kopista a pomocník egyptologa P. E. Newberryho, který s pověřením londýnské Nadace pro výzkum Egypta dokumentoval hrobky ve Středním Egyptě. Kopíroval tu barevné malby a postupně zcela propadl kouzlu archeologie. Během dalších deseti let u Nadace se Carter vypracoval na významného archeologa a poté pokračoval v kariéře u Egyptské památkové správy, kde byl hlavním inspektorem památek nejdříve v Horním Egyptě a poté v Deltě a Dolním Egyptě. V roce 1905 ale památkovou správu po neshodách s vedením opustil.
… a jeho mecenáš lord Carnarvon
Ve stejném roce do Egypta přijel zámožný hrabě Carnarvon, který se tu chtěl zotavovat z následků vážné automobilové nehody. Památky starověkého Egypta jej velmi zaujaly a rozhodl se financovat nějaký archeologický výzkum. Tak se svedly dohromady cesty Howarda Cartera a lorda Carnarvona a v roce 1909 začala jejich spolupráce. Carter nejvíce toužil objevit hrobku faraona Tutanchamona a byl přesvědčen, že ji najde v Údolí králů. Licenci k výzkumu v těchto místech dostal lord Carnarvon v roce 1914 a na začátku následujícího roku hned začal Carter se svým týmem hledat. Rok za rokem ale nic významného nepřinášel, až konečně na podzim roku 1922 se na na ně usmálo štěstí. Po nalezení vchodu do dosud neznámé hrobky se jim podařilo 26. listopadu poprvé pohlédnout do první z místností hrobky faraona Tutanchamona, která se do té doby zachovala téměř netknutá ve své původní podobě. Carter a jeho pomocníci tu pak kromě mumie panovníka našli během deseti let výzkumu celkem 5398 předmětů různého druhu.
Výstava Tutanchamon – jeho hrobka a poklady
Výstava Tutanchamon vás provede místnostmi hrobky tak, jak byla objevena. Uvidíte překrásné bohatství, které faraona doprovázelo na onen svět. Lesk a třpyt zlata je ohromující, i když jde samozřejmě pouze o kopie nalezených předmětů. Po celou dobu budete mít k dispozici audio průvodce, na kterém si spustíte výklad k tomu, co vás zrovna zajímá.
Než se ale pustíte do obdivování samotného pokladu, poslechnete si nejdříve něco o starověkém Egyptě, o jeho objevování a počátku spolupráce Cartera a lorda Carnarvona. Poté se podíváte na krátký film shrnující život Cartera a okolnosti objevení hrobky. Pak už následuje pohled do předsíně hrobky se změtí chaoticky uspořádaných předmětů, od nádob na potraviny, sošek, truhlic, vyřezávaných židlí a stoliček, alabastrových váz až po zlaté části vozu. Přesně takový pohled se naskytl objevitelům, když malým otvorem nakoukli do nově objevené hrobky. A právě toto chaotické uspořádání nasvědčuje, kromě porušených a znovu obnovených pečetí na vchodech, že se zloději přece jen do hrobky v minulosti dostali, nejspíše hned krátce po faraonově pohřbu. I ve vedlejším přístavku byly předměty rozházeny bez ladu a skladu a některé nesly známky poškození.
Za předsíní se nacházela pohřební komora, kde se ukrývala mumie faraona chráněná třemi rakvemi, sarkofágem a čtyřmi schránami. Carterovu týmu trvalo tři roky, než její veškerou výbavu zdokumentovali a vyklidili. Vedle pohřební komory byla ještě jedna místnost zvaná pokladnice, kde byly kromě mnoha předmětů, jako jsou různé sochy a sošky, skříňky, modely lodí nebo dva na kusy rozložené vozy, uloženy ve zvláštní alabastrové skříňce zvané kanopa i faraonovy vnitřnosti. Umístěny tu byly také malé rakve s mumifikovanými plody dvou předčasně narozených dětí Tutanchamona a jeho královské manželky Anchesenamon.
V další části výstavy si prohlédnete jednotlivé části schrány, sarkofág a faraonovy rakve, jeho proslulou zlatou masku a mnoho nádherných předmětů z hrobky. Projít si celou výstavu, poslechnout si zajímavosti o jednotlivých předmětech a vše si důkladně prohlédnout zabere zhruba tři hodiny času, ale klidně i déle. Na konci výstavy si pak můžete ještě zakoupit nějaké upomínkové předměty s egyptskou tématikou a pobavit ve virtuální realitě, třeba virtuální projížďkou po horské dráze nebo závodem.