Na podzim loňského roku byla v Bílovicích nad Svitavou otevřena nová rozhledna U Lidušky. Nabízí krásné výhledy na obec Bílovice, na okolní stráně porostlé hustými lesy i na nedaleké Brno. Můžete se sem vydat na krátký pohodový výlet, nebo se třeba celý den toulat po zdejších bohatých lesích.
Kraj, který inspiroval umělce
Bílovice nad Svitavou najdete severně od Brna, v sousedství brněnské městské čtvrti Obřany, se kterou je pojí kromě silnice a železnice i velmi oblíbená cyklostezka kolem řeky Svitavy. Obec leží v údolí obklopená hustými lesy, které lákají k poklidným procházkám například Těsnohlídkovým údolím nebo Kuním žlíbkem. Bílovice nad Svitavou a jejich malebné okolí byly hlavně na počátku 20. století a v prvorepublikovém období také oblíbeným místem mnoha českých umělců, kteří sem jezdívali nebo si tu rovnou pořídili letní sídla. S Bílovicemi je spojený například Rudolf Těsnohlídek, známý dramatik a spisovatel, který se sem přistěhoval v roce 1914. V údolí, které je po něm pojmenované, najdete i jeho pomník z roku 1929. Těsnohlídek tu napsal mimo jiné i své slavné dílo Liška Bystrouška, jehož děj zasadil do místní hájenky, která dnes nese název myslivna Lišky Bystroušky.
Nedaleko ní se nachází studánka Leoše Janáčka, který podle Těsnohlídkovy bajky napsal libreto k opeře Příhody lišky Bystroušky. Ostatně i on zdejší kraj dobře znal a měl rád. U bílovické sokolovny se nachází pomník další známé osobnosti, básníka S. K. Neumana, který v Bílovicích také žil a tento kraj jej inspiroval k sepsání známé básnické sbírky Kraj lesů, vod a strání.
Pohodlná cesta na Lidušku
Kolem pomníku S. K. Neumana, myslivny Lišky Bystroušky i studánky Leoše Janáčka vede cesta z Bílovic k rozhledně U Lidušky. Autem můžete zaparkovat u sokolovny, v létě a o pěkných víkendech tam ale bývá dost plno. Nejlepší spojení je vlakem z Brna, z hlavního nádraží na nádraží do Bílovic to trvá jen pár minut. Po celý rok 2022 je ale vlaková výluka, takže momentálně se musí z Brna autobusy. Od sokolovny, která je od nádraží vzdálená asi 300 metrů, se vydáte ulicí Palackého a dále po lesní silnici k jezírku na Kuním potoce. Tam zahnete vpravo a pohodlnou širokou cestou budete stoupat až k rozhledně.
Rozhledna U Lidušky byla slavnostně otevřena 26. října 2021. Postavena byla na kopci neoficiálně zvaném Vyhlídka, kam se tradičně chodilo za pěknými výhledy do údolí. Díky rozhledně se tyto výhledy otevřeli opravdu do široka. Její železná konstrukce je vysoká téměř 30 metrů a na její vyhlídkovou plošinu ve výšce 26 metrů vede 131 schodů. Z rozhledny se nabízí panoramatický výhled na Bílovice nad Svitavou, okolní lesnaté kopce Drahanské vrchoviny, Hádeckou plošinu s vysílačem Hády a město Brno.
Záchrana malé Lidušky
A proč zrovna název U Lidušky? Rozhledna je pojmenována po děvčátku, které bylo nedaleko zachráněno Rudolfem Těsnohlídkem a jeho přáteli. Těsně před Štědrým dnem roku 1919, přesněji 22. prosince, šel Těsnohlídek s malířem Františkem Koudelkou a úředníkem Josefem Tesařem do lesa pro vánoční stromeček. Uslyšeli ale plačtivý nářek, za kterým se vydali do příkrého svahu. Mysleli si, že tak naříká umírající srnka a chtěli jí zkrátit utrpení. K jejich velkému překvapení však nenašli srnku, ale malou holčičku. Ležela na peřince s rozhalenou košilkou a byla už promodralá zimou, brzy by jistě umrzla. Naštěstí se jí dostalo pomoci, nejdříve na bílovické četnické stanici, kam ji její zachránci odnesli, a později v brněnské nemocnici. Běhěm několika dní se zjistilo, že jde o sedmnáctiměsíční Ludmilu Kosourovou, nemanželskou dceru služky Marie Kosourové a ruského zajatce z první světové války. Matka Lidušku v nouzi odložila v lese u Bílovic, kde se holčička díky svým zachráncům „podruhé narodila“. Její příběh měl šťastný konec. Adoptovali ji bezdětní manželé Polákovi z Brna, u kterých prožila šťastné dětství a poté i spokojený život. Zemřela v roce 1997 v Praze, kde žila se svým manželem a vychovala své čtyři děti.
Kousek od jezírka půjdete kolem malé odbočky do lesa, která vás dovede k Liduščinu památníku.
Vánoční strom republiky
Se záchranou Lidušky se váže i tradice vánočních stromů republiky spojených s charitativní sbírkou, které se rozsvěcí každý rok na náměstích po celé naší republice. Rudolfem Těsnohlídkem tento zážitek silně otřásl a inspiroval ho k založení této tradice po vzoru Dánska, kde první veřejný vánoční strom v Evropě rozsvítili v roce 1914. První vánoční strom Československa byl rozsvícen 13. prosince 1924 na brněnském náměstí Svobody a stála u něj kasička sbírky na pomoc opuštěným dětem. Přivezen byl právě z bílovického polesí. Díky Těsnohlídkově iniciativě a těmto sbírkám byl v roce 1929 otevřen dětský domov Dagmar v Brně – Žabovřeskách, který pomáhá ohroženým dětem dodnes. Jeho otevření se ale Těsnohlídek bohužel nedožil, v roce 1928 spáchal po dlouhém boji s depresemi sebevraždu.
Rozhledna U Lidušky je další z hezkých vyhlídkových míst v blízkém okolí Brna, jako nedaleká Alexandrova rozhledna nad Adamovem a rozhledna Babí lom nad Lelekovicemi. A stejně jako vloni otevřená rozhledna Holedná v Brně bude jistě oblíbeným výletním místem. Výhledy z ní jsou opravdu moc pěkné. Fajn inspiraci, kudy se toulat tímto malebným krajem, najdete také na webu Lesnický Slavín.