Symbolem Ostravska jsou uhelné doly, kterých tu najdete mnoho. Některé jsou stále aktivní, jiné už ukončily svou činnost. A do některých mohou zavítat návštěvníci, tak jako do bývalého dolu Anselm. Jeho areál byl proměněn na hornické muzeum Landek Park, největší svého druhu v Česku.
Hornické muzeum Landek Park najdete v Ostravě, v místní části Petřkovice, na úpatí kopce Landek. Otevřeno bylo v roce 1993, symbolicky 4. prosince na svátek sv. Barbory, patronky horníků. Areál zahrnuje bývalý důl Anselm, který je nejstarším štolovým uhelným dolem na Ostravsku, venkovní expozice těžební techniky, expozici báňského záchranářství, expozici důlní dopravy, ale i rekonstrukci sídliště lovců mamutů, jelikož byla tato oblast podle archeologických nálezů obývaná už v dávných časech. V areálu se nachází také různá sportoviště. Celkem zabírá plochu přes 10 hektarů, díky čemuž je největším muzejním areálem v naší republice. Většina turistů, stejně jako my, sem ale míří hlavně za hornickou historií.
Venkovní expozice těžební techniky
Už od příchodu do areálu Landek Parku je na co se dívat. Venkovní expozice zahrnuje ukázku těžké důlní techniky, například razících strojů, kombajnů, nakládacích zařízení, pásových dopravníků nebo důlních vozíků. Expozice je doplněna o informační tabule, díky kterým jsme se dozvěděli, co jsou všechny tyto stroje zač a k čemu sloužily.
Volně přístupná je také původní řetízková šatna a umývárna, kde havíři začínali a končili každou směnu.
Velkou atrakcí především pro děti je pak jízda originálním důlním vláčkem, který je proveze po nádvoří areálu.
Podzemní expozice dolu Anselm
Prohlídka podzemní expozice začíná sfáráním důlní jámou v původní těžní kleci do bývalého dolu Anselm. Tady bylo v hloubce 9 metrů pod zemí upraveno 250 metrů štol v horních slojích, které nyní slouží jako prohlídkový okruh.
Během komentované prohlídky se návštěvníci dozvědí vše o těžbě uhlí mezi lety 1782 – 1990, o jednotlivých pracovních činnostech v dole, včetně různých zajímavostí ze života horníků a jejich nelehkého živobytí. A výklad je to opravdu autentický. Na dole provází bývalí horníci z dolů v okolí, kteří mají odfáráno spoustu let a moc dobře ví, o čem mluví. K vidění jsou tu také různé důlní stroje, některé i s ukázkou fungování. Atmosféru dokreslují figuríny v životní velikosti představující horníky při práci. Projít se štolami a zkusit si alespoň vzdáleně představit každodenní dřinu horníků je silným zážitkem.
Koník Ferdinand v dole
V nejstarší části expozice, v původní štole Albert, je od loňského roku instalována expozice představující práci důlních koní. Koně byli po dlouhou dobu nedílnou součástí práce v dolech, představovali nejlepší možnou dopravu uhlí i dalšího materiálu. Koně tu nejen pracovali, ale měli tu i své stáje. Nahradilo je až zavedení důlních lokomotiv zhruba v polovině 20. století. Tuto historii připomíná model koně Ferdinanda s povozem a také jeho vodičem. Těmi byli obvykle mladí chlapci, často ještě děti, které na přelomu 19. a 20. století na dolech běžně pracovali.
Expozice báňského záchranářství
Velmi zajímavá je také prohlídka expozice báňského záchranářství. I tady nás provázel člověk s bohatými zkušenostmi, který celý život působil jako důlní záchranář a účastnil se bezpočtu zásahů. Opět tedy nešlo jen o suchá fakta a čísla, i když i ta byla zajímavá, ale o autentické zkušenosti z reálného života.
V přední části expozice se nachází pietní síň s památníkem záchranářů, kteří zahynuli při výkonu povolání. Pak už pokračují ukázky záchranářské techniky, dýchací techniky, potápěčského nebo lezeckého vybavení, prostě všeho, co báňský záchranář ke své práci potřebuje.
Expozice zahrnuje jak novodobou techniku, tak také historické kousky včetně těch velmi vzácných, jakými jsou například nejstarší dochované dýchací přístroje z roku 1884 nebo potápěčská souprava Siebe-Gorman z roku 1920. Expozice báňského záchranářství v Landeku je svým rozsahem jedna z největších svého druhu na světě.