Svatý Kopeček je nejvýraznější přírodní dominantou Mikulova a patří také k nejhezčím místům na jihu Moravy. Vyšlápnout si na něj stojí za to, ať už kvůli vzácné floře a fauně nebo malebným výhledům na Mikulov a do širokého okolí.
Svatý Kopeček je jedním z kopců Pavlovských vrchů. Vypíná se nad Mikulovem, který se rozkládá ze tří stran na jeho úpatí. Původně se tento kopec jmenoval Tanzberg, svůj nynější název dostal v první polovině 17. století po vzniku kaple sv. Šebestiána na jeho vrcholu a křížové cesty k ní vedoucí. Mikulov se tak stal jedním z prvních poutních míst na jižní Moravě a křížová cesta je jednou z nejstarších v českých zemích.
Kaple svatého Šebestiána
Kapli svatého Šebestiána nechal vybudovat tehdejší majitel mikulovského panství olomoucký biskup kardinál František z Dietrichsteina poté, co Mikulov přečkal morovou epidemii v roce 1622. Kaple sv. Šebestiána byla dokončena v roce 1630. Vedle ní nechal kardinál postavit samostatnou zvonici kampanilu v italském stylu, která lid svolávala ke každoročním mariánským poutím. Během josefínských reforem v druhé polovině 18. století byly poutě přerušeny a areálu hrozil zánik. Byl však soukromým majetkem Ditrichsteinů a to jej zachránilo. V 19. století byl komplex opraven mikulovským proboštem Augustinem Barensteinem. Obnovena byla také tradice mariánských poutí, která se od roku 1862 musela přerušit pouze během druhé světové války.
Křížová cesta
Křížová cesta na Svatý Kopeček začíná v Novokopečné ulici u Piaristického domu. Počet kapliček křížové cesty se v průběhu doby měnil, až se ustálil na dnešních 14 zastaveních. Jedenáct zastavení vás dovede nahoru ke kapli sv. Šebestinána, kde ale cesta nekončí. Pokračuje dále kolem dvou kapliček k Božímu hrobu a až za ním se nachází poslední čtrnácté zastavení. Určitě si ji projděte celou a nakoukněte ještě kousek dále po cestě doleva, odkud se nabízí krásný výhled na celý hřeben Pálavy. Po Svatém Kopečku vede také naučná stezka s jedenácti informačními panely, které vás seznámí s faunou a flórou i historií tohoto místa.
Přírodní rezervace Svatý Kopeček
Svatý Kopeček je chráněnou přírodní rezervací a to pro svou vzácnou stepní flóru a faunu. Na vrcholu se vyskytují původní stepní společenství, na jižních svazích roste skalní step. Velmi krásný je Svatý kopeček na jaře, kdy se na jižních svazích v druhově pestré skalní stepi objeví mimo jiné výrazné květy kosatce nízkého. Unikátní je tu výskyt několika druhů záraz, nezelené parazitní rostliny. Na stepích se hojně vyskytuje také teplomilný hmyz a z obratlovců tu například ve stěně bývalého lomu hnízdí výři velcí.
Lom Janičův vrch
Pokud se nechcete vracet dolů stejnou cestou, můžete od Božího hrobu pokračovat dále po modré značce, která vás dovede dolů na druhou stranu kopce k lomu Janičův vrch. Zatopený lom je v létě oblíbeným místem pro koupání, ale z důvodu ochrany této přírodní památky je vstup sem regulován. Mimo letní sezónu (od poloviny června do poloviny září) je lom volně přístupný.