Každý rok se brzy zjara vydávají turisté a milovníci romantických míst do Hustopečí, kde v tu dobu rozkvétá tisíci bílými květy unikátní mandloňový sad. Na jeho okraji stojí rozhledna, která umožní návštěvníkům prohlédnout si tu nádheru z výšky a pokochat se i dalekými výhledy. Krásu tohoto místa a výhledů si ale můžete vychutnat také kdykoliv jindy během roku.
Město Hustopeče leží v srdci jižní Moravy, na dopravní spojnici mezi Brnem a Bratislavou. Od Brna je vzdálené zhruba 30 kilometrů a podobná vzdálenost jej dělí i od okresního města Břeclav. V 18. století byly Hustopeče největší vinařskou obcí na Moravě a vinice najdete všude kolem i dnes. Kromě nich se na stráních nad obcí rozkládají i unikátní sady se stromy mandloně obecné. Mandloňové sady, které jsou jedinečné nejen v Česku, ale v celé střední Evropě, leží severovýchodně od města na Starém hustopečském vrchu. Na ploše asi 4 hektarů se tu nachází kolem 1200 stromů, které obvykle koncem března vykvétají v záplavě bílých květů.
Zašlá sláva mandloňových sadů
Mandloně se v Evropě pěstují především ve Středomoří, protože vyžadují teplo. Ale i na našem území se s jejich pěstováním v menší míře setkáváme už od 17. století. Ovšem až v roce 1949 byly vysázeny první rozsáhlé mandloňové sady a to právě v Hustopečích. Patřily nejdříve společnosti Zora Olomouc a později firmě Nestlé, které z nich získávaly mandle do svých cukrovinek. V dobách největšího rozmachu v šedesátých letech čítaly sady kolem 50 tisíc stromů na rozloze 185 hektarů. Postupně se ale zmenšovaly, až z nich zůstaly jen dva menší sady na Kamenci a na Starém vrchu se zhruba tisícovkou stromů. Na konci 20. století však už firma Nestlé neměla o zdejší mandloně vůbec zájem. Zarůstající a pustnoucí sad se podařilo získat městu Hustopeče, které se rozhodlo investovat do jeho záchrany. Od roku 2007 probíhala rekultivace sadů a plány na jejich udržování a zvelebování má město i do budoucna.
Krásný pohled na mandloně i Pálavu
V roce 2012 byla na okraji mandloňového sadu postavena téměř 18 metrů vysoká rozhledna ze dřeva a oceli. Nachází se v nadmořské výšce 303 metrů, vyhlídkový ochoz je umístěn dalších 12,6 metrů nad zemí a rozhled je z ní tedy opravdu skvělý. Otevírá se tu pohled do všech světových stran, ale především na jihozápad, kde leží město Hustopeče, vodní nádrž Nové Mlýny a za ní Pálava. Za dobré viditelnosti pak jsou vidět i vrcholky hor na východě rakouských Alp nebo obrys západoslovenských Bílých Karpat.
Mandloňová stezka
Vydat se do mandloňových sadů můžete pěšky nebo na kole, vjezd motorovým vozidlům je zakázán. Nejkratší cesta z vlakového a autobusového nádraží v Hustopečích na rozhlednu měří zhruba 2,2 kilometru a kopíruje část naučné Mandloňové stezky. Pokud se rozhodnete projít celou Mandloňovou stezku, ujdete necelých 9 kilometrů a po cestě se podíváte do obou sadů, na Starém vrchu i v lokalitě Kamenec. Na sedmi informačních tabulích se dozvíte zajímavosti o mandloních, hospodaření ve zdejší krajině či o okolní přírodě a odpočnout si můžete na některém ze čtyř posezení, které byly u stezky vybudovány. Zvolit můžete i kratší variantu stezky dlouhou přibližně 5 kilometrů. Nádherná příroda a okouzlující výhledy vás budou na cestě stále provázet.
Slavnosti mandloní a vína
Na konci března se v Hustopečích a v mandloňovém sadu konají Slavnosti mandloní a vína. V té době obvykle stromy začínají kvést, někdy už jsou i krásně obsypané květy. Spousta lidí si tak nenechá ujít příležitost spojit prohlídku této krásy s bohatým kulturním a gastronomickým programem. Víkend ve znamení slavností bývá hojně navštěvovaný, a je proto třeba počítat s davy lidí.
Přiznám se, že jsem na slavnostích ještě nebyla a raději se sem vyrážím pokochat okouzlujícími květy v klidnější dny. Své kouzlo má ale rozhledna a sad i v jiných ročních obdobích. Podle mě třeba jejímu okolí moc sluší červnový svěže zelený kabát. Mandlový likér a další místní mandlové speciality můžete kromě slavností také ochutnat celoročně a to v kavárně a prodejně Mandlárna, kterou najdete nedaleko vlakového a autobusového nádraží.
Kde se místo nachází?
Mandloňové sady a rozhledna na Google mapy
Mandloňové sady a rozhledna na Mapy.cz